N11 Gibi Site Kurmak

N11 gibi site kurmak demek aslında bir sanal pazaryeri sitesi kurmak demektir. Bir çok e-ticaret sitesi artık sistemlerini C2C pazaryeri yazılına taşımak için girişimlerine başlamış ve bir çoğu sonuçlandırmıştır.

E-ticaret sektörü artık C2C pazaryeri yazılımına doğru hızlı bir geçiş gerçekleştirmektedir.

N11 gibi site kurmak artık eskisi kadar zor olmadığını söyleyebiliriz. Fakat bir C2C yazılımı satın alarak bir N11 olmuş olamayacağınızı üzülerek söylemek zorundayım.

Bir N11 olmak oldukça zor, maliyetli ve sabır gerektiren bir iştir. Öncelikle ciddi bir reklam bütçesine sahip olmanız gerekmektedir. Altyapınızın bu duruma hazır olması gerekmektedir. Örneğin satın almış olduğunuz bir pakete 500.000 ürün yüklemeye çalıştığınızı düşünelim ve genel dezavantajlarından bahsedelim;

  • Bu durumda almış olduğunuz paketinizde bulunan disk alanınız aşmış olacaksınız.
  • Performans kaybı yaşayacaksınız ve sitenizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir sunucu kiralamanız gerekecek ve her geçen gün sunucularınızı geliştirmeniz gerekecektir.
  • Sunucu geliştirmeleriniz haricinde sitenize gelen trafik yükseldikçe sitenize özel optimize çalışmaları yapılması gerekecek.
  • 500.000 ürün demek fazlasıyla da mağaza bulunması demektir. Sisteminize alışmaya çalışan mağazalar sürekli sizden destek bekleyecekler ve bu mağazalara desteği verebiliyor ekibiniz olması gerekiyor.
  • Sitenizde mağazalarla birlikte yüklenen ürünler dolayısıyla sitenizde bazı karmaşalar oluşacak ve bunları düzene sokmanız gerekecek. Bu gereklilik büyük küçük her c2c sisteminde gerekiyor olacak fakat o denli platformlarda ne denli bir düzenleme gerektirecek siz düşünün. N11 gibi platformlarda her kategorilerin yöneticileri bulunmakta ve düzenli takip etmektedir.
  • Her kategoride en uygun fiyatlı ürünleri bulmak için geniş çaplı düzenli olarak araştırma yaparak yeni satıcılar bulmanız ve hali hazırda olan satıcılarınızla belirli bir satış potansiyeli yakalayarak sitenize özel kampanyalar yapmasını sağlamak zorundasınız.
  • N11 gibi site kurmakta en büyük sorunlardan birisi de banka komisyon oranlarıdır. Hali hazırda bulunan büyük firmalar bankalar ile sizden çok daha uygun oranlarda iş birliği gerçekleştirmektedir. Bu noktada taksitli satışlarda rakiplerinizle mücadele etmeniz oldukça zor olacaktır.

Kısaca özetlememiz gerekirse böyle bir sürece girmek için reklam yatırımınızın haricinde öz sermayenizin kuvvetli olması gerekmektedir. Gerekli üye sayısına ve ciroya ulaşana kadar oluşacak zararları öz sermayeniz ile takviye etmeniz gerekecek.

N11 Tarzı Site Kurmak Alternatifleri?

N11, hepsiburada ve gittigidiyor gibi siteleri incelediğinizde neredeyse tüm kategorilerde hizmet verdiğini göreceksiniz. Tüm kategorilerde hizmet vermeye çalışmaları bazı kategorilerde tam anlamıyla müşteriyi tatmin edememelerini ve bazı alanlarda karmaşa oluşumuna sebebiyet vermektedir.

İşte tamda bu noktada C2C yazılımı girişimcilerine fırsat doğmaktadır. Tüm alana hitap etmek yerine tek bir alandan harekete geçmeniz bir çok noktada size avantaj sağlayacaktır. Yani aslında burada en önemli iki detay bulunmaktadır;

1. Olmayanı Hayata Geçirmek.

Mesela sadece evin banyosuna dair bir pazaryeri kurabilirsiniz. Küvetinden, musluğundan, halısından, havlusundan kokusuna kadar. Yani insanlara banyoya dair aranan her şeyin burada bulunduğu hissini vermeniz daha kolay olacak ve akılda kalıcı olma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Buna benzer iş fikirler için C2C yazılımı danışmanımızla iletişime geçebilirsiniz.

2. Daha Niş Bir Alanda Daha Özel Bir Hizmet Sunmak.

Kendine göre kişiselleştirilebilir siteler kullanıcıları artık daha fazla memnun etmektedir. Bu konuda örnek vermem gerekirse;

Mesele bir yedek parça arıyorsunuz. Bu arama işlemini yaparken bir çok siteye girip arabanıza göre filtrelemeler yapıp uygun parçayı bulmaya çalışıyorsunuz. Kişiselleştirilebilir bir site olsaydı eğer üye olurken kendi araç markanızı girdikten sonra sitede sadece aracıma uygun parçaları göster dediğinizde ilgili ürüne ulaşmanız daha kolay olacaktır. Yani size özelleştirilmiş bir siteyi kullanıyor olacaktınız. Bunun gibi düşünceler gerçekleştirebilmeniz için bir çok sektör bakir durumda girişim beklemektedir.

PiyerSoft, C2C e-ticaret yazılımlarında Türkiyenin en gelişmiş sistemlerini uygun fiyatlara sunmaktadır.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN