E-Ticarette Yapılan Hatalar

E-ticaret sektörüne atılıp ürünlerinizi internette satma fikri çok iyi gelebilir ancak bu heyecanla birçok hata yapabilir ve daha ilk adımlardan e-ticaret sitenizin geleceğini yok edebilirsiniz. Genellikle e-ticarette yapılan hatalar kolay çözümleri olan bir kere öğrendikten sonra bir daha tekrarlanmayan hatalardır. Bu yazımızda e-ticarette yapılan hatalar hakkında bilgilendirme ve nasıl hata yapmayacağınız hakkında sizi bilinçlendirmek amaçlı yazımızı yazacağız.

E-Ticarette Yapılan Hatalar Nelerdir ve Nasıl Çözülür

Güven
Ziyaretçinizin güvenini ilk olarak sitenizin tasarımı sayesinde kolayca kazanabilirsiniz. Bu da sitenizi çok fazla karışık yapmadan, doğrudan ürün odaklı ve kaliteli bir tasarım yaparak ziyaretçinizin güvenini kazanabilirsiniz. Ayrıca sitenizin ön yüzü kadar altyapısının güvenliği de ziyaretçinizin güvenini kazanmak adına büyük rol oynar. Örneğin altyapınızda kullandığınız güvenlik sistemlerini veya sertifikaları footerınıza ekleyerek ziyaretçilerinizin güvenini kazanabilirsiniz.

Ürün Açıklamaları
Ürün açıklamalarınız ürünlerinizi satma konusunda oldukça yardımcı olacaktır. İlgili ürününüzü detaylı ve sıkmadan gerekli bilgileri verip müşterinizi satın alma konusunda ikna etmelisiniz. Ürün açıklamalarında ürünün daha çok alıcıya sunacağı faydalardan bahsetmeli ve detaylı bilgi isteyen müşterileriniz için de ayrı bir bölüm oluşturabilirsiniz. Bu konu hakkındaki detaylı bilgi için ürün açıklaması yazmak adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hedef Kitlesi
Her e-ticaret sitesinin kendine özel bir kitlesi bir hitap ettiği toplum vardır. Örneğin antika eşyalar satan bir e-ticaret siteniz var genellikle hedef kitleniz 50-70 yaş aralığındadır.

E-ticaret sitenizin reklamlarını, tanıtım kampanyalarını 50-70 yaş aralığına uygun bir şekilde tasarlayıp, sitenizi kitlenizin anlayabileceği basit bir şekilde tasarlayıp kitlenizin kullanımına sunmalısınız. Bu sayede hitap ettiğiniz toplumun dikkatini çekmiş olursunuz. Bu size kesinlikle kısa sürede bir geri dönüş sağlayacaktır.

SEO
İyi bir SEO demek arama motorunda sizin ürünleriniz de birini arayan bir kullanıcının ilk sıralarda karşısına çıkmak demektir. Yukardaki bütün gerekenleri yaptınız ancak sitenize giren kişi sayısı çok az ise büyük ihtimalle sorununuz SEO kaynaklıdır. Ürün sayfalarında, ana sayfanızda bulunan meta açıklamalarına kullandığınız etiketlere son derece dikkatli bir şekilde yaklaşmalısınız. Hedef kitlenizin arama yaparken kullandığı kelimeleri incelemeli, onlara hitap eder şekilde başlıklar yazmalısınız.

Ödeme Sayfaları
Ödeme sayfaları olabildiğince basit ve az adım gerektiren bir sayfalar bütünü olmalıdır. Her fazladan aşama alıcının üründen vazgeçme olasılığını arttırır. Ancak aşamaları az tutmak için müşterinin öğrenmesi gereken bilgilerden de feragat etmemek gerekir.

E-Ticarette yapılan hatalar çok çeşitli olmasa da bu sektöre yeni yeni atılan kişiler tarafından sıkça yapılan hatalardır. Yazımız da ele aldığımız bu başlıkları sitenizi kurarken dikkate alırsanız sıkça e-ticarette yapılan hatalardan kaçınmış olursunuz.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN