E-Ticarette Lojistik Yönetimi

Lojistik, e-ticaret sitenizin en önemli dinamiklerinden biridir. Firmanızın lojistik faaliyetlerinin doğru ve planlı bir şekilde işlemesi demek ürünlerinizin gönderimin de sıkıntı yaşanmaması ve müşterilerinizin size karşı beslediği güveni arttırmanız, ürün stok yönetiminin daha kolay hale gelmesi gibi bir sürü firmanıza artı değer katacak anlamlara gelir.Bu yüzden e-ticarette lojistik yönetimi dikkatle üzerinizde durmanız gereken etmenlerdendir. Yazımız da e-ticarette lojistik yönetimi nasıl yapılır onu anlatacağız.

E-Ticarette Lojistik Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Planlama
İyi ve doğru çalışan bir lojistik sistemi için iyi bir plan gereklidir. Ürünlerin stok durumları, ürünlerin gönderim süreci, ürünlerin hazırlanma süreci gibi vakit isteyen faktörlerin hepsi doğru ve sizi sıkıntıya sokmayacak şekilde planlı olması gereklidir. Müşterilerle aranızda oluşabilecek çoğu sorunun kaynağı kötü bir planlama olabilir. Her ürününüz için stok değerleri, ürüne olan talep gibi etmenler hesaplanmalı ve lojistik yönetiminiz adına planlar yapılmalıdır.

Oluşabilecek Kötü Durumlar
Lojistik planınız her ne kadar iyi de olsa geleceği göremez veya olabilecek kötü durumları ön göremezsiniz. Bu yüzden her zaman oluşabilecek kötü durumlara karşı firmanız adına hazırlık yapmalısınız. Tedarikçilerle yaşanan sorunlar, nakit akışında oluşabilecek durumlar, doğal afetler, ekonomik krizler gibi faktörler firmanızı kötü durumlara sokabilir. Bu oluşabilecek durumlara karşı firmanız ayakta durabilecek şekilde planlanmalıdır.

Depo Düzeni
Ürün tedarikinin, ürün gönderiminin yanında ürünlerin depolanması durumu da oldukça önemlidir. Ürünlerinizi doğru bir şekilde sıralandırmak, sınıflandırmak her zaman size kolaylık sağlayacaktır. Bir ürün istendiğin de kolaylıkla ona ulaşabilmeli ve gönderime hazırlamalısınız. E-ticarette lojistik yönetimi içinde depo düzeninizi sağlamak ürün gönderim hızınızı arttırır ve böylelikle müşteri memnuniyetini de arttırmış olursunuz.

Ulaşım
Tedarikçilerden size gelen ürünlerin ulaşımı, sizden müşterilerinize giden ürünlerin ulaşımı dikkatle incelenmelidir. Aldığınız bir ürünün size ne kadar sürede ulaştığı ne kadar sürede satışa hazır hale geleceği, sizden satın alınan ürünün ne kadar sürede müşteriye ulaşacağı gibi etmenler detaylıca hesaplanmalı ve bu konuda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Eğer bu ulaşım süreleri çok uzuyorsa bu konuda bazı değişikliklere gitmeniz önemlidir.

Maliyetler
Firmanızın lojistik faaliyetleri için ne kadar harcama yaptığını teker teker hesaplamalısınız. Örneğin tedarik ücretleri, depolama maliyetleri, ulaşım masrafları gibi harcamaları hesaplayıp bütçenize göre fazla bir harcama varsa bu sorunlara karşı bir önem alabilirsiniz. Bu hesaplamalar hem firmanızın geleceğini planlamak açısından hem de gelir gider ilişkisi doğru bir şekilde kurmak için oldukça önem arz eder.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN