E-Ticaret Sitesi Kurma Rehberi

E ticaret sitesi kurmak veya e-ticaret paketi satın almayı düşünüyorsanız ve bazı konular hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız hemen başlayalım. Bu makalemizde E-Ticaret başlangıcından ve devamındaki gerekli süreçlerin hepsine değineceğim. Bu yolda ihtiyacınız olan hukuki gerekliliklerden, e-ticaret sitesi maliyetlerinden, dikkat etmeniz gereken alanlardan ve en önemlisi dijital pazarlamadan bahsediyor olacağım.

Bildiğiniz üzere e-ticaret Türkiye’de her geçen gün büyümeye devam ediyor. Peki son zamanlarda bu büyüyen sektörde pastadan payımızı almak için neler yapmamız gerekiyor?

Bu konuda artık içinizi rahat tutabilirsiniz çünkü artık size doğru adımlar ile e-ticaret sitesi kurmak nasıl olduğunu anlatacağım. Yazının tamamını okuduğunuzda e-ticarete başlayabilmek için bir çok bilgiyi edinmiş olacaksınız.

E-ticaret nedir?

E-ticaret tüyolarını vermeden önce temel bir soruya cevap verelim:

E-ticaret nedir?

E-ticaret online olarak gerçekleştirilen ticari işlemleri ifade eder. Bu, ne zaman interneti kullanarak bir şey sattıysanız veya satın aldıysanız, e-ticarete dahil olduğunuz anlamına gelir.

Kayıtlara geçmiş olan ilk e-ticaret işlemi 11 Ağustos 1994 tarihindeydi. Öğlen saatlerinde Phil Brandenberger bilgisayarından kredi kartıyla 12,48 dolar artı nakliye ücreti karşılığında gerçekleştirdi. Bu detay belki çok heyecan verici gelmeyebilir fakat internet üzerinden satın alımını sağlamak için ilk defa şifreleme teknolojisi kullanılıyordu. Pek çok kişi bu anı ilk “gerçek” e-ticaret işlemi olarak görüyor.

1994 yılından bugüne e-ticaret ciddi anlamda üzerine koyarak büyüdü ve büyümeye devam ediyor. BigCommerce verilerine göre, e-ticaretin yıldan yıla % 23 arttığını ve eMarkerter verilerine göre, küresel e-ticaret satışlarının 2020’de 27 trilyon dolara çıkmasının beklendiğini dile getiriliyor. Bu rakamlar ise sadece perakende sektörü kapsamaktadır. Yani e-ticaret üzerinde dönen hacmi artık siz düşünün 🙂

E-ticaret iş modelleri nelerdir?

E-ticaret iş modelleri aslında sistemin işleyiş şeklini ifade etmektedir. Ticarette nasıl toptancı, perakendeci v.b. gibi adlandırıyorsak e-ticaret ticaret iş modelleri de B2C, B2B, C2C, G2B, B2G, G2C olarak ayrılmaktadır. Bunlar arasında bizim için önemli olanlar; B2C, B2B ve C2C e-ticaret iş modelidir. C2B, G2B, B2G, G2C modelleri hakkında pek bilgi sahibi olmasanız da sorun olmayacaktır.

Bussiness to Customer(B2C) – (İşletmeden Tüketiciye):

İsminden belli olduğu gibi işletmeler ve tüketiciler arasında işlemler gerçekleşmektedir. B2C e-ticaretinde işletmeler son kullanıcılara yani tüketicilere ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmektedir.

B2C olarak e-ticaret hayatına devam eden sitelere Derinet, Ikea, Beymen ve Kitapyurdu sitelerini örnek gösterebiliriz.

Hepsiburada, Trendyol, Evidea ve Çiçeksepeti siteleri ise e-ticaret hayatına B2C olarak başlamış, sonradan ise altyapılarını C2C olarak geliştirmişlerdir.

Bussiness to Bussiness(B2B) – (İşletmeden İşletmeye):

İsminden belli olduğu gibi işletmelerin kendi aralarındaki işlemleri gerçekleşmektedir. B2B e-ticaretinde işletmeler bayilerine veya benzer işletmelere ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmektedir.

B2B e-ticaret firmalarına bayi giriş yapılan e-ticaret sitelerini örnek gösterebiliriz.

Customer to Customer(C2C) – (Tüketiciden Tüketiciye):

Tahmin edebileceğiniz gibi, C2C e-ticaret iki tüketici arasında bir şey alınıp satılması ile gerçekleşen işlemlerdir. C2C bir kişi veya kurumun, başka bir firmaya ait site üzerinden ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmektedir.

C2C e-ticaret siteleri olarak Hepsiburada, Sahibinden, N11, Trendyol, Evidea, Yemeksepeti ve Değerlilezzetler sitlerini örnek gösterebiliriz.

G2B, B2G, G2C:

Government to Business (G2B) – Devletten İşletmeye

Business to Government (B2G) – İşletmeden Devlete

Consumer to Government (G2C) – Devletten Tüketiciye

E-ticaretin avantajları nelerdir?

Dükkanınız sürekli açıktır, akşam olduğu için kapatıp gitmenize gerek yoktur. 🙂

Resmî tatil günlerinde ve personeliniz izinli olsa bile satış yapmaya devam edebilirsiniz.

Günümüz Türkiye şartlarında yeni bir iş yeri/dükkan kiralamak, içerisini dekore etmek v.b. gibi masraflara kıyasla e-ticaret sitesi kurmak daha uygun maliyetlidir.

Fiziki dükkanınız bulunduğu mevkii ile sınırla kalmasına karşılık e-ticaret sitenizden tüm dünyaya ürünlerinizi satabilirsiniz.

Müşterileriniz ürün veya hizmetlerinize ulaşması için iş yerinize gelmek zorunda kalmayacaklardır ve müşteri için önemli bir hizmettir.

Marka bilinirliğinizi arttırmanız daha kolay olacaktır.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

E-Ticaret sitesi kurmak aslında göründüğünden daha kolaydır. Zor olan kurulan siteyi doğru bir şekilde yönetebilmektir. O yüzden kurmak için gerekenler kısmında biraz standart şeylerden bahsetmek zorundayım.

E-ticaret Sitesi Kurmak İçin Şirket Kurmak Zorunlu Mu?

İnternet üzerinden yapılan satışlar sitenizde bulunan sanal poslardan, kargo firmalarının sanal poslarından veya banka hesaplarınıza havale/EFT olarak gerçekleştirilerek yapılmaktadır. Yani kısaca anlatmak gerekirse, Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemi ve uygulamalarına uygun hareket ederek e-ticaret yapabilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

E-Ticaret sitesi kurduktan sonra online olarak satış yapabilmeniz için bazı belgelere ihtiyaç duyacaksınız. Bu belgelere şirket türünüze göre değişiklik göstermektedir.

Şahıs Şirketi ise;

 • Vergi Levhası
 • Kimlik Görüntüsü
 • İmza Beyannamesi
 • Banka Hesap Bilgisini Teyit Eden Evrak

Limited veya Anonim Şirketi ise;

 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • Ortakların Kimlik Görüntüleri
 • İmza Sirküleri
 • Banka Hesap Bilgisini Teyit Eden Evrak

ETBİS Kaydı Nedir ve Nasıl Yapılır?

ETBİS, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’nin kısaltmasında oluşmaktadır. 1 Aralık 2017 tarihinde çıkan Tebliğ üzerine her e-ticaret sitesi kuran kişi veya kurumlar ETBİS kaydını yapmak zorundadır.

ETBİS, Türkiye’deki e-ticaretin gelişmesiyle birlikte oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek adına verileri kayıt altında tutarak tüketicilerin daha güvenli bir ortamda alışveriş yapmasını sağlamaktadır.

ETBİS Kaydı için linki tıklayabilirsiniz. https://www.eticaret.gov.tr/App/Site/AnnouncementDetail

Hangi E-Ticaret Yazılımını Tercih Etmeliyim?

Bu konuda tercih yapabileceğiniz 5 seçenek bulunmaktadır.

1.Ücretsiz Açık Kaynak E-Ticaret

Ücretsiz e-ticaret sistemlerine internetten kolayca ulaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak sunulan WordPress yazılımına WooCommerce eklentisini kurarak e-ticaret sitesi haline çevirebilirsiniz. Alternatif olarak magento altyapısını da kullanabilirsiniz. Ücretsiz olması kulağa ne kadar hoş gelse de aslında bu programlar için masraf yapmaya başladığınızda pekte ücretsiz olmadığını farkedeceksiniz.

İlk olarak e-ticaret sektöründe var olmak istiyorsanız belirli alanlarda belirli kaliteye sahip olmanız gerekiyor.Yani bunu somutlaştırmam gerekirse; kendinize iş yeri yaparken, şimdilik kapısı olmasın para kazanınca kapısını da ekleriz derseniz yanlış yapmış olursunuz. Çünkü kapı olmayacağı için içeriye kimse giremeyecek ve kapısız iş yeriniz için yaptığınız masraflar çöpe gitmiş olacaktır. Ücretsiz olarak alabileceğiniz yapılar bir çok özellikten yoksundur ve güvenliği sağlamanız için bazı yatırımlar yapmanız gerekmektedir . Bu ücretsiz e-ticaret sistemlerini kullanmanız için hosting ve SSL sertifikası satın almanız gerekmektedir. Burada kullanılan hosting e-ticaret hayatınızda siteniz için çok önemlidir. O yüzden basit hosting paketlerini tercih etmemenizi öneririm.

2.Sıfırdan E-Ticaret Sistemi Kurmak

Sıfırdan E-Ticaret sitesi yaptırmak aslında bir çok firmanın hayalidir. Çünkü satın aldıkları hazır paketler sonrasında gerekli teknik desteği alamadıkları için sorun yaşamaktadırlar ve bu sorunu çözmek için zaman zaman bu fikir akıllarına gelir. Bu durum genelde fikir olarak kalmaya devam eder çünkü sıfırdan bir e-ticaret sistemi yazmak oldukça maliyetlidir ve belirli bir mimariye göre yazılmalıdır. Yani bu işlemi yaptığınızda yağmurdan kaçarken doluya tutulma ihtimaliniz vardır. Ülkemizde bir çok e-ticaret firması yazılımlarını spagetti(mimarisiz) bir şekilde oluşturdukları için kendilerini geliştiremezler ve bu yüzden bir çok müşterisini mağdur ederler.

3.Hazır E-Ticaret Paketi Satın Almak

Maliyet ve gelişmişlik açısında kulağa en mantıklı gelen genelde hazır e-ticaret paketi satın almak olur. Çünkü bir çok özellik yerleştirilmiş olup, kullanıma hazır ve oldukça uygun fiyatlardadır. Fakat alınan pakete nazaran burada yıl içerisinde verilen teknik destekte çok önemlidir. Bunun haricinde çoğu firmanın gözden kaçırdığı bazı hususlar bulunmaktadır;

Hazır e-ticaret paketi satın aldığınızda, paketi satın aldığınız firmaya mahkum kalırsınız. Çünkü yazılımın kodları sadece yazılım firmasındadır ve her bir işlem için yazılım firmasının uygulayacağı fiyat politikasına uyum sağlamak zorundasınızdır. Yazılım ucu açık bir düzenektir. Yani bir yazılım firması size fatura kesmek istediğinde, fatura kesmek onlar için zor olmayacaktır. Sizin elde ettiğiniz geliri görebiliyor olması, elde ettiğiniz gelire göre size sunulacak olan hizmetin fiyatını farklı faturalandıracaklardır. Yani önceden 1’e yapılan bir işi artık 4’e 5’e 6’ya yapmaya başlayacaklardır. Bunun kaynağında onlara mahkum olmanız yatmaktadır.

4. Kaynak Kodlarıyla Birlikte Bir E-Ticaret Yazılımı Satın Almak

Hiçbir yazılım firması tüm kaynak kodlarını bir paket parası karşılığında paylaşmaz. Çünkü önceden de söylediğim gibi gerçek bir mimariye sahip e-ticaret yazılımı yapmak kolay ve ucuz bir iş değildir. Eğer bir firma size paket bedeli karşılığında kaynak kodlarıda sunuyorsa işin içinde bir iş vardır demektir. Çünkü kaynak kodları yazılım firmasının her şeyidir. Size bunu kolayca sunabiliyorsa demek ki çokta ciddi bir yatırım içerisinde bulunmuyor demektir.

5. PiyerSoft

Tüm bu sorunlara karşılık PiyerSoft tüm sorunlara yönelik bir çözüm üretebilen bir yazılım mimarisi geliştirmiştir.

Peki bu mimari nasıl işlemektedir? Beni olumsuzluklardan nasıl korumaktadır?

PiyerSoft satışını gerçekleştirdiği paketlerde kaynak kodlarını paylaşmamaktadır. Çünkü önceden de bahsettiğim gibi bu kaynak kodları yazılım firmasının mahrem alanıdır. Sistem için onca yapılmış yatırım bir paket bedeli karşılığında müşteriye sunulması ticari bir zarar anlam ifade etmektedir.

Peki kaynak kodları gizlediği halde nasıl çözüm üretebiliyor?

PiyerSoft yazılımı yüksek performansa yönelik olarak kodlanmış ve tamamen güvenilir bir alt yapıdan oluşmaktadır. PiyerSoft’un yazılımda root olarak adlandırılan bir ana beyni bulunmaktadır. Tüm piyersoft müşterilerinin siteleri aslında piyersoftun bünyesinde bulunan beyinle bağlantı kurarak çalışmaktadır. Fakat sitenin içerisine geliştirme yapılması istenilen alanlarla ilgili beyinler koyulabilmektedir. Yani PiyerSoft kendi kaynak kodlarını koruyarak sistemde kendi yazılımcınızı çalıştırmanıza olanak sağlamaktadır. Böylelikle güçlü bir yazılım altyapısı kullanarak herhangi bir firmaya bağımlı kalmamış olabilmektesiniz.

E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalı?

Öncelikle teknik olarak e-ticaret sitenizin yazılımı kesinlikle %100 responsive tasarıma sahip olmalıdır. Responsive tasarım sayesinde e-ticaret siteniz tüm cihazlara uyumlu olacaktır ve bu SEO içinde önemli bir kriterdir.

Ülkemizde bir çok e-ticaret sitesinin yapmış olduğu hatalardan bahsetmek istiyorum. Çoğu kişi/kurum siteyi diğerlerinden farklı ve güzel yapabilmek için sitenin neredeyse her alanına farklı müdahaleler etmekte ve bir karmaşa oluşturmaktadır. Yani ortaya simetrik olmayan ve gözü yoran bir tasarım çıkmaktadır. Aslında yapmanız gereken çok basittir. Tüm siteyi olabildiğince sade ve ürünleri ön planda tutacak şekilde olması fazlasıyla yeterlidir. Sitenizde bakılması gereken yerler, banner alanlarınız ve ürün görselleridir. Yani müşterilerinizi baktırmaya çalışacağınız yerler banner alanları ve ürün görselleridir. Müşterilerinizin odağını dağıtarak ilgisinin başka yöne kaymasına sebebiyet vererek dönüşüm oranınızda düşüşe sebebiyet verebilirsiniz.

E-Ticaret Sitesi Tasarımı = %100 Responsive – Sade – Simetrik

İnternette Ne Satabilirim? Ürünleri Nasıl Bulabilirsiniz?

İnternette satılması en mantıklı ürün kategori farketmeksizin kendi ürününüzdür. Bu konu iki farklı alanda anlatmaya çalışacağım. Birincisi kendi ürününüz olduğunu varsayarak, ikincisi ise stoğunuzda ürününüzün olmadığını varsayarak.

Stoğunuzda ürünlerinizi olduğunu varsayarsak;

E-Ticaret her geçen gün o kadar çok büyümektedir ki artık internetten bu satılmaz diyebileceğiniz hiç bir şey kalmayacak noktaya kadar gelecektir. Hatta elinizdeki ürünün internet ortamında bulunmuyor olması veya satılmıyor olması sizin için büyük bir avantajdır aslında. Rekabetin düşük olması sebebiyle Google Ads(Reklam) maliyetleriniz daha düşük olacak ve SEO alanında çok daha kolay üst sıralara yerleşebilirsiniz.

En sağlıklı ürün tedariği mantığını soracak olursanız kesinlikle kendi stoğunuzda ürün bulunmasını gerekli olduğunu söylerim. Zaten hali hazırda bulunan ürünlerinizi satışa sunmaya çalışmanız demek dışarıya olan bağımlılığı azaltmanız demektir. Her e-ticaret sitesinde ürün çeşitliliği sağlamak oldukça önemlidir. Bu yüzden bir çok firma alt yapısını C2C yazılımına taşımaktadır. Diğer firmalarında ürünlerini yüklemesiyle aslında gücüne güç katmak istemektedir. Fakat bunu yaparken sitenizde kendi ürünlerinizinde bulunması yani bir amiral olması uzun süreçte fayda sağlayacaktır. Güçlü olduğunuz, yüksek kar elde edebildiğiniz bir ürün yelpazeniz sizi kriz anlarında kurtaran etkenelerden olacaktır.

Stoğunuzda ürünlerinizi olmadığını varsayarsak;

Bu şekilde e-ticaret sitesi kurup satış yapmak istiyorsanız 2 alternatifiniz bulunmaktadır;

1. Sitenize XML ile ürün yüklemek

Başkalarının e-ticaret sitelerinden xml bağlantı linklerini alarak kendi e-ticaret sitenizde bu ürünleri gösterebilirsiniz. Bu yöntemle e-ticaret hayatına giriş yapıp başarıya ulaşmış bir proje pek görmedik diyebiliriz.

Peki bu yöntemle neden başarısız olunuyor?

İlk olarak şunu unutmamak gerekir, xml aldığınız firma bunu bir çok firmaya vermek için çaba harcamaktadır. Doğal olarak bir çok firmadan bulunan xml linkinden dolayı firmalar satış gerçekleştirebilmek için fiyat rekabetine girmektedir ve kar elde edemeyecek seviyede satışlar gerçekleşmektedir. XML veren firma her zaman kar marjını korumaktadır. İşin en komik tarafı ise size xml veren firma bu ürünleri benzer fiyatlarda farklı isimlerle N11 ve Hepsiburada gibi platformlarda satışını gerçekleştirmektedir. Eğer bir ürün hepsiburada da sizin sitenizden daha uygun fiyattan satılıyorsa sizin o ürünü satabiliteniz oldukça düşecektir.

Firmaların çoğu XML linklerini paylaşmak için ücret istemektedir. Bu konudaki tavsiyem XML linki adı altında hiçbir firmaya ödeme yapmamanızdır. Firmanın ürünlerini satmaya çalışarak zaten sizden çok size satan firma gelir elde ediyor olacak, neden bunun için ekstra ödeme yapılsın ki?

2. İnternet sitesi olmayan fabrika veya toptancı bulmak

Henüz e-ticaret ile tanışmamış ve belirli üretim gücüne veya ürün yelpazesine sahip bir firma ile iletişime geçerek satış ortaklığı gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle tüm ürünleri kendiniz yükleyecek ve özgün içeriklere sahip olacaksınız. Kesinlikle ürün bilgilerini başka sitelerden kopyalayıp sitenizde kullanmayın. Google amca biraz zeki olduğu için bu yaptığınızı farkedecek ve özgün olmadığınızı anlayacaktır. Tabi ürünleri eklerken içeriklerin SEO uyumlu bir şekilde girildiğine özen göstermek gerekiyor. Tüm görselleri profesyonel bir şekilde fotoğraflandırmanızı tavsiye ederim. Genelde bir çok kişi internetten buldukları görselleri yüklemektedir. Bu yöntemin bazı dezavantajları bulunmaktadır. Eğer ürünleriniz görsellerini mecburen internetteki görsellerden oluşturmanız gerekiyorsa mutlaka görsellerin isimlerini değiştirmenizi tavsiye ederim.

Ürün Yüklerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ürün yüklerken gerekli alanları başlıklar altın açıklamaya çalışacağım;

1. Ürün adı nasıl olmalı?

 • Ürün adı minimum 30, maksimum 60 karakter olarak oluşturulması iyi olacaktır. Çünkü site tasarımınızda ürün adlarınız <h1> etiketi olarak ayarlanması gerekmektedir. <h1> etiketinin 60 karakteri geçmemesi bir zorunluluktur diyebiliriz. 30 karakterin altında olmaması da sizin için iyi olacaktır.

2. Ürün açıklaması nasıl olmalı?

 • Ürün açıklamasında mutlaka ürün adınızı geçirmeniz gerekmektedir. Minimum 250 kelimeden oluşturmanız SEO alanında size avantaj sağlayacaktır. İsterseniz daha uzun açıklamalar yazabilirsiniz. Açıklamada görsellerde kullanabilirsiniz ve bu görsellerin ‘alt’ etiketlerine ürün adını yazmanız iyi olacaktır.

3. Ürün meta başlığı nasıl olmalı?

 • Ürün meta başlığı, yüklediğiniz ürünün google aramlarındaki gözükecek olan başlığıdır. Bu alan maksimum 60 karakter olmalıdır. 45 karakterin altına düşmemenizi de tavsiye ederim. Ürün adınızın bu başlıkta bulunuyor olması iyi olacaktır.

4. Ürün meta açıklaması nasıl olmalı?

 • Ürün meta açıklaması, yüklediğiniz ürünün google aramlarındaki başlığın altında gözüken gri olarak yazılmış alandır. Bu alan maksimum 135 karakter olmalıdır. 120 karakterin altına düşmemenizi tavsiye ederim. Ürün adınızın bu açıklamada bulunuyor olması size fayda sağlayacaktır.

5. Ürün resmi nasıl olmalı?

 • Ürün görselleriniz profesyonelce çekilmiş veya hazırlanmış size avantaj sağlayacaktır. Görselleri isimleri ürün adıyla aynı olması bu alanda faydalı bir durumdur. Fakat görsel isminde türkçe karakter kullanmamanız gerekmektedir.

Örneğin; “Saç Kesme Makası” olan bir ürünün görseli şu şekilde girilmelidir -> “sac-kesme-makasi”

Online Ödeme Sistemleri Nelerdir?

Online ödeme sistemleri aslında bildiğimiz bir pos cihazının sanal ortamdaki halidir. Sanal poslar sitenizin olmazsa olmazıdır diyebiliriz. Hatta bu konudaki ihtiyaçtan dolayı tüm bankaların sanal poslarını bir arada toplayıp size kullanıma sunabilen firmalar bulunmaktadır. Bu firmalara; iyzico, paytr, payu ve türkpos gibi firmaları örnek gösterebiliriz. Bahsettiğim firmalarla çalışmak istediğinizde her banka ile tek tek anlaşma yapmak zorunda kalmıyorsunuz ve tüm bankaların sanal poslarını kullanabiliyor oluyorsunuz. Bunlara alternatif olarak tüm bankalardan sanal pos alabilir ve sitenize entegre edebilirsiniz.

Sanal pos haricinde internet sitenizden Havale/EFT olarakta ödeme alabilirsiniz.

Anlaşmalı kargo firmalar ile kapıda ödeme yöntemi de bu alanda kullanılabilir alternatiflerden biridir.

Hepsiburada, N11 gibi Sanal Pazarlarda Satış Yapmak?

Hali hazırda bir çok e-ticaret sitesi ürünlerini hepsiburada ve n11 gibi platformlarda satışını gerçekleştirmektedir. Bu aslında biraz işin kolayına kaçmaktır diyebiliriz. Ürünleriniz yükleyerek hızlıca satışa başlayabilirsiniz ve fiyatlarınız uygun olduğu takdirde ciddi satışlar gerçekleştirebilirsiniz.

Peki sanal pazarlarda satış yapmak doğru mudur? Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bu konuda her zaman kendime şu soruyu sorarım; “N11’de herkes mağazasını kapatma kararı alırsa ne olur?”

Cevap çok basit, tahmin ettiğiniz gibi ortada koca bir boşluk oluşacaktır. Yani N11 gibi sitelerde bulanan güç aslında orada satış yapmaya çalışan bir çok firmanın gücünüde kapsamaktadır. Tüm kazanç endeksinizi N11 gibi sitelere yönelik kurarsanız bu firmalara mahkum olarak ticaret hayatınızı geçirmek zorunda kalırsınız. Fakat bu tarz platformlarda da yatırım gücü gerektirmeksiniz komisyon karşılığında hızlıca satışa başlayabilirsiniz. Kendi e-ticaret sitenizde satış yapmak bu kadar kolay olmayacaktır. O yüzden %50 doğru %50 yanlıştır sanal pazarlarda satış yapmak.

Avantajları Nelerdir?

 • Hızlıca satışa başlayabilirsiniz.
 • Herhangi bir yatırım gereksinimi yoktur.
 • Genelde komisyon harici sabit ek ücretler yoktur.
 • Teknik konularla ilginiz yoktur.

Dezavantajları Nelerdir?

 • Bulunduğunuz pazar yeri sitesinin kurallarına uymak zorundasınızdır.
 • Sizinle birlikte aynı ürünleri satan firmalar bulunacağı için rekabet ortamı oluşacak ve ödeyeceğiniz komisyon bedeliyle birlikte kar marjınız iyice düşecektir.
 • Daha fazla satış yapmanız için pazar yerinin reklam alanlarını kullanmanız gerekebilmektedir.
 • Satış yaptığınız müşteriler sizi değil satın aldığı pazar yerini bilecektir. Yani müşteri sizin değil pazar yeri sitesinin müşterisi olacaktır. E-Ticarette en önemli detaylardan biri sitenizin üye sayısıdır. Bir siteye ne kadar fazla üye sağlayabilirseniz, dönüşüm başı maliyetlerinizi daha fazla düşürebilirsiniz demektir.

Dijital Pazarlama Nedir ve Nasıl Yapılır?

E-Ticaret sitesi kurduktan sonra asıl sürecin başladığını bu basamakta görüyor olacaksınız. Dijital pazarlama alanında bir çok alternatif bulunmaktadır fakat size en önemli 3 tanesinden bahsedeceğim.

Size 2 paragrafta dijital pazarlamayı anlatmak isterdim fakat malesef okunuşu kadar kolay olmamaktadır dijital pazarlama. Fakat okuduğunuzda detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

1. Google Ads Reklamları

Google reklamları bu alanda size en fazla sürümü sağlayabilecek kanaldır. E-Ticaret yapıyor ve sitenizi büyütmek istiyorsanız google reklamı vermek zorundasınız diyebiliriz.

 • Google Search

Google search reklamları, google kelime ile arama yaptığınızda en üst ve en alt sırada yanında gözükmektedir. Bu reklam başlık, link, açıklama ve alt başlıklardan oluşmaktadır. Google’da arama yaptığınızda göreceğiniz gibi bir çok e-ticaret üzerinden satış yapan firmalar bu kanalı agresif bir şekilde kullanmaktadır. Çünkü yeni trafik almanın en mantıklı yoludur.

Google hesabınız bir uzman tarafından yönetildiğinde yüksek başarı elde edebilirsiniz.

 • Google Remarketing

Remarketing bir yeniden pazarlamadır. E-Ticaret sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları reklamlarınızın takip etmesidir. Bir çoğunuz mutlaka karşılaşmıtır. Bir e-ticaret sitesinde bir ürün baktıktan sonra o ürün, haber okurken veya internette gezerken peşinizden gelmektedir. Bu remarketing çalışmasıdır. Sitenizi ziyaret etmiş bir kullanıcının tekrar ziyaret ederek ürün satın alması SEO’nuz içinde fayda sağlayacaktır.

 • Criteo (Google Remarketing Alternatifi)

Criteo bir reklam ajansıdır. Criteo, Google remarketinge nazaran daha fazla dönüşüm elde edebileceğiniz bir yeniden pazarlama sistemi bulunmaktadır. Fakat Criteo’nun sizin e-ticaret sitenizle çalışması için bazı kuralları bulunmaktadır. Örneğin çoğu sektörde sitenizin aylık en az 50k ziyaretçi alıyor olmasını istemektedir. Ziyaretçi sayısı sektöre göre değişiklik göstermektedir.

 • Google Merchant

Google merchant, ürün adınıza duyarlı olarak ürünlerinizi görselleriyle birlikte gösterildiği reklamdır. Google da aram yaptığınızda en üst alanda görsellerle birilikte gözüken alan Google merchant reklamları sayesinde oluşmaktadır.

2. SEO Çalışması

SEO Nedir?

SEO’nun açılımı arama motoru optimizasyonudur. Google, Yandex ve Yaani birer arama motorudur. Bu arama motorlarında insanlar aramalar yaptığında sizin sitenizi bulabilmesi için sitenizi SEO uyumlu hale getirmeniz gerekmektedir.

Site SEO uyumlu hale nasıl getirilir?

Öncelikle kullandığınız yazılımın SEO kurallarına uygun bir şekilde kodlanmış olması gerekmektedir. SEO uyumlu olmayan bir e-ticaret altyapısı ile başarıya ulaşmanız çok zor olacaktır.

PiyerSoft e-ticaret paketleri gibi siteniz SEO uyumlu ise yapacağınız SEO çalışmalarının sonuç vermesi daha kolay olacaktır. Bir çok e-ticaret yapan firma SEO sayesinde organik olarak sitelerine müşteri çekmektedir.

3. Sosyal Medya Reklamları

Günümüzde artık bir çok insan sosyal medya bağımlısı diyebiliriz. E-Ticaret siteleri için en verimli sosyal medya siteleri Instagram ve Facebook diyebiliriz. Sosyal medyada paralı ve parasız olarak bir çok strateji bulunmaktadır.

Facebook’un yeni güncelleştirmeleriyle birlikte artık Instagram ve Facebookta reklam vermek oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken etkileyici bir hesaba ve görsellere sahip olmanız.

Ufak bir tüyo olarak, Instagram görsellerinizde her görselinize gelen beğeniyi minimum 500 olmasını sağlayın. Bir görsel 500 beğeni aldığında o görsel keşfet alanına düşecek ve oradan hesabınızı takip etmeyen insanlarında erişmesini sağlayabiliyor olacaksınız.

PiyerSoft’tan E-Ticaret Sitesi Paketi Alırsam Ne Avantajım Olur?

PiyerSoft, yazılımını sürekli google kurallarına göre düzenlemekte ve site performansınız için sürekli sistemini optimize etmektedir. Sektörün en gelişmiş özelliklerine sahip PiyerSoft e-ticaret paketleri oldukça uygun fiyatlardadır. PiyerSoft, Piyer Dream paketinde müşterilerine özel tasarım hediye etmektedir. Böylelikle ek ücret ödemeden özgün bir tasarıma sahip olabilirsiniz. Bir çok

PiyerSoft, diğer e-ticaret firmalarının aksine yazılımcılar haricinde dijital pazarlamayla ilgili uzmanlar bulundurmaktadır. Bir paket satın aldığınızda, bir kenara itilmeniz yerine e-ticaret uzmanlarında gerekli yardımı alabilmekte ve hata yapmamanız için gerekli eğitimler size verilmektedir. Yani başarılı olmak istiyorsanız yapmanız gereken sadece sizinle ilgilenmekte olan danışmanınızı dinlemeniz olacaktır 🙂

E-Ticaret Hakkında Kafanıza Takılan Soru İşaretleri İçin Aşağıda Bulunan Yorum Alanında Sorabilirsiniz, En Kısa Sürede Cevap Vermiş Olacağım 🙂

Comments

 • Fatih

  06/04/2019

  Tebrik ederim çok güzel bir yazı olmuş okurken keyif aldım böyle yazıların devamının gelmesini istiyorum açıkcası e-ticafret hakkında her gün yeni bir bilgi öğrenmek istiyorum.

  reply
 • Sebahattin

  14/07/2019

  Merhabalar bilgi PAYLAŞIMINIZdan dolayı teşekkür ederim,
  Ben üretici bir firma sahibiyim
  Sizden kurs alabilirmiyim bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim,

  reply

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN