E-Ticaret Sitesi İçin Domain Seçmek

E-Ticaret sitenizi global dünyaya açmadan önce bir domain yani alan adı gereklidir. E-ticaret sitesi için domain seçmek kolay gibi görünse de sitenizin domainini belirlemek vakit ayırılması, üstünde düşünülmesi gereken bir konudur. Sitenizin diğer unsurlarını yani site tasarımı, logonuz ve diğer unsurları değiştirmeniz kolay olmasına rağmen domaininizin sonradan değişmesi zor bir olaydır. Bu sebeplerden dolayı da e-ticaret sitesi için domain seçmek önemli bir meseledir.

Markanızla Alakalı E-Ticaret Sitesi İçin Domain Seçmek

Dikkat Edilmesi Gerekenler
Eğer kafanızda düşündüğünüz bir isim varsa yazacağımız koşullara uyup uymadığını sorgulayın eğer kafanızda isim yok ise yazacağımız koşullara göre alan adı düşünmeye başlayabilirsiniz.

  • Şirket isminizi insanlarda hangi duyguyu uyandırmak istiyorsanız o yönde seçin.
  • Çok uzun domainler seçmeyin bu size dezavantaj sağlar.
  • Orijinal ve müşteriler tarafından kolayca hatırlanabilen bir domain seçmelisiniz.
  • Domain seçerken rakiplerinizin alan adlarını da detaylıca kontrol etmeyi unutmayın.

Düşünme Aşamaları

  • Öncelikle markanızla, yapacağınız işle, ürünleriniz veya sağladığınız hizmetle ilgili kelimeleri ve terimleri listeleyerek düşünmeye başlayabilirsiniz. Sonra bu kelimeleri ikileme haline getirerek veya kısaltarak güzel bir domain oluşturabilirsiniz.
  • Gireceğiniz sektörde başarı elde etmiş rakip e-ticaret firmalarının alan adlarını inceleyerek alan adlarını belirlerken neye odaklanmışlar, alan adları ne kadar ürünlerini anlatıyor gibi sorular sorarak belirleyeceğiniz alan adına yön verebilirsiniz.
  • Belirlediğiniz alan adlarının orijinalliği çok önemlidir. Rakiplerinize benzeyen alan adları seçmek marka algınız açısında kötü sonuçlar doğuracaktır. Tamamen kendinize özgü ve yaratıcı bir alan adı seçmelisiniz.

Eleme
Yukardaki adımları uygulayarak belirlediğiniz alan adları büyük bir geniş liste oluşturduysa listeniz de bulunan kulağa hoş gelmeyen, markanızı yansıtmadığını düşündüğünüz veya orijinal olmayan alan adlarını elemelisiniz. Böylece aralarından doğru alan adını seçmek daha kolaylaşacaktır.

Kontrol
Eliniz de kalan az sayıda alan adlarını internetin hangi mecralarda kullanılıp kullanılmadığını sorgulayın. Örneğin sizi takip eden bir kullanıcı direk alan adınızla facebookta sizi bulabilirken twitterda sizi yine alan adıyla bulamaması müşteriniz de kafa karışıklığına yol açıp sizden habersiz kalmasına yol açacaktır. Namechk gibi sitelerden alan adınızın hangi mecralarda kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Son Karar
Az sayıda kalmış olan domainlerinizi kontrol ettikten sonra hangisini kullanacağınızı belirlemeniz gerekiyor. Alan adınızı belirlerken kısa ve akılda kalıcı olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu size markalaşma adımlarını hızlıca tırmanmanızı sağlayacaktır.

Domaininizi Kayıt Ettirin
Alan adınızı (domain) seçtikten sonra tek yapmanız gereken şey kayıt ettirmektir. Bu adımları teker teker uyguladığınız da e-ticaret sitesi için domain seçmek gibi bir derdiniz kalmayacaktır.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN