E-Ticaret Sitenizi Globalleştirmek

Firmanızı büyütürken en önemli ve en büyük adımlardan olan e-ticaret sitenizi globalleştirmektir. E-Ticaret sitenizi globalleştirmek kulağa hoş gelir ancak birçok şart ve koşul vardır. Bu yazımızda bu şartlar ve koşullar hakkında bilgilendirme de bulunacağız.

Marka Bilinirliliği
Yurtdışı gibi yeni bir pazara girerken hedef kitlenizin çoğu sizden bihaber durumda olacaktır. Yurt dışındaki satışlarınıza başlamadan önce yurt dışındaki hedef kitlenizi kendinizi tanıtacak reklamlar, kampanyalar, yabancı dilde yayın yapan sosyal medya hesaplarınızın marka bilinirliliğinizi arttırmasında büyük yardımcısı olacaktır.

Ürün Yelpazesi
Türkiye’deki hedef kitlenizle yurt dışındaki hedef kitleniz farklılık gösterebilir. Bu farklılık örneğin sattığınız ürünün yanında tamamlayıcı olarak gördükleri bir başka ürünü de satın alıyor olabilirler. Yani yurt dışı pazar araştırmanızı ürünlerinizi satmaya başlamadan önce çok detaylı ve çok dikkatli bir biçimde yapmalısınız. Böylelikle Türkiye’deki kitlenizle aradaki farkı kapatabilir veya bu farkı kâra dönüştürebilirsiniz.

Yasal İşlemler
Satış yapacağınız ülkede Türkiye’den farklı olarak vergiler, koşullar uygulanabilir. Satışlara başlamadan önce satış yapacağınız ülkenin yasal koşullarını, vergi miktarlarını detaylıca inceleyip sitenizin her türlü alanını o ülkenin şartlarına göre yeniden dizayn etmeli veya düzenlemeli, vergilere göre fiyatlarınızı güncellemelisiniz. Bu koşulları yerine getirdikten sonra ürün satmanıza karşı yasal bir sorun kalmamış olur.

E-Ticaret Sitenizi Globalleştirmek Oldukça Kolay

SEO Çalışmaları
Hedeflediğiniz ülkeye veya ülkelere göre dil seçenekleri sunmalısınız. Yabancı dilde içeriği oluştururken hedeflediğiniz ülkenin arama istatistiklerini, arama trendlerini göz önünde bulundurarak seo çalışmalarınızı yapılandırmalısınız. Bu sayede kitlenizin kolayca ulaşabileceği bir site haline gelmiş olursunuz.

Çeşitli Ödeme Türleri
Gireceğiniz pazarın e-ticaret sitelerinde en çok hangi ödeme yöntemleriyle ödeme yaptıklarını öğrenin, buna göre de elinizde hazır da bulunmayan ancak gireceğiniz pazardaki kitlenizin sıklıkla kullandığı ödeme yöntemlerinizi sitenize entegre edin. Böylelikle kitlenizden yakalayabildiğiniz müşteri sayısı da en üst seviyede olur.

E-ticaret sitenizi globalleştirmek için bu adımları detaylıca uygulamalı ve sitenizi açılacağınız ülkeye göre yeniden düzenlemelisiniz. Bu adımların bir tanesini bile yerine getirmediğiniz de yapacağınız satışlarda büyük kayıplar yaşayabilir hatta ve hatta satış bile yapamayabilirsiniz.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN