E-Ticaret Sitenizde Müşteri Memnuniyetini Arttırmak

E-Ticaret sitenizde müşteri memnuniyetini arttırmak siteniz adına çok büyük katkılarda bulunur. Müşteri memnuniyetini sağlamadan kalıcı müşteri de oluşturamazsınız. Kazancınız ancak kısa vadede olur uzun vadede ise zor durumlara düşebilirsiniz. Müşteri memnuniyetini yüksek tutmak size sadık müşteriler kazandırıp sitenizin geleceğine de yatırımda bulundurmanızı sağlar. Bu bağlamda e-ticaret sitenizde müşteri memnuniyetini arttırmak oldukça önemlidir.

E-Ticaret Sitenizde Müşteri Memnuniyetini Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler

Platform Desteği
Müşterileriniz sitenize her türlü platformdan girmeye çalışıyor olabilir. Farklı platformlar örneğin tablet, mobil, televizyon gibi değişik platformlara uygun bir şekilde sitenizi dizayn etmelisiniz. Sitenize herhangi bir platformdan giren hiçbir müşteriniz sorun yaşamadan sitenizi kullanabiliyor olmalı. Böylelikle de müşteri memnuniyeti de kazanmış olursunuz.

Site İçi Dolaşım
Sitenize giren kullanıcıların istediği sayfaya kolaylıkla ulaşabilmesi müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Sayfa kategorizasyonunuzu kafa karıştırmayacak şekilde, olabilecek en basit haliyle ziyaretçilerinize sunmalısınız. Örneğin arama kutusu, sepet gibi öğeler sabit bir şekilde her sayfada bulunmalıdır.

Ürün kategorileri çok detaya inmeden aynı zamanda da diğer ürünlerle karışıklık oluşturmadan düzenli ve basit bir şekilde dizilmelidir.

Site Tasarımı
Site tasarımları gelişen trendle de beraber adeta ne kadar sade o kadar iyi kıvamına geldi. Bu durum e-ticaret siteleri için de ayrı bir önem oluşturmakta çünkü sitenizin tasarımı ne kadar sade olursa ürünleriniz bir o kadar öne çıkıp dikkat çekecektir. Aynı zamanda da sade tasarım kullanmanız sayfanızın açılış hızında büyük bir azalmaya yol açacaktır. Bu iki etken de hem sizin için hem müşterileriniz için paha biçilemez şeyler. Adeta bir taşta iki kuş.

Ödeme Aşaması
Ürün satış ekranlarını oldukça basit ve kolay anlaşılabilir şekilde tasarlanmalıdır. Ürününüzü satın almak isteyen ziyaretçinizin kafasını karıştırmadan olabildiğince az sayfada ve işlem açıklamalarını olabilecek en kafa karıştırmayacak şekilde yazmalı ve satış işlemini gerçekleştirmelisiniz. Ödeme aşamasının karışık olması müşterinizin kafasını karıştırıp ürünü satın almaktan vaz bile geçirebilir.

Bu adımları tamamladığınız da e-ticaret sitenizde müşteri memnuniyetini arttırmak artık sizin için bir sorun olmaktan çıkacaktır. Unutmayın müşteri memnuniyetinin yüksek tutulması size devamlı müşteriler kazandırıp firmanızın uzun yıllar boyunca ayakta kalmasını sağlar.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN