E-Ticaret Siteleri İçin SEO Önerileri

E-Ticaret siteleri sayısı her geçen gün artmaktadır. Rekabetinde yükselmesiyle birlikte birçok e-ticaret sitesi projesi başarısızlıkla sonuçlanmaya başladı.

Bildiğiniz üzere web ortamında en başarılı projeleri incelediğimizde hemen hemen hepsinin e-ticaret projesi olduğunu farkedebilirsiniz. Peki bu pastadan payımızı alabilmek için nelere dikkat etmemiz gerekiyor. Dikkat edilmesi gerekenlerin başında SEO geliyor diyebiliriz. Bu yazıda sizin için e-ticaret siteleri SEO çalışmasında dikkate almanız gereken bazı önerilerden bahsediyor olacağım.

Özgün ve Yaratıcı Olun!

E-Ticaret sitelerinde özgün ve benzersiz içeriğe sahip oldukça önemlidir. Gerçek hayatta olduğu gibi e-ticaret hayatında da taklitler her zaman aslını yaşatır.

Ürün sayfaları en fazla özen göstermemiz gereken sayfaların başında gelir. Bu sayfalarda başka bir yerden bir içerik kopyalayıp yapıştırdığımızda Google bunu farkedecek ve kopya içerik olarak nitelendirecektir.

Müşteri gözünde de en önemli sayfaların başında ürün sayfaları gelir. Çünkü e-ticaret müşterileri eğer kararsızsa ürünü satın almadan önce ürün ile ilgili gerekli açıklamaları okur, yorumlarını inceler ve ürün resimlerindeki detayları fazlasıyla inceler. Maksimum dönüşüm oranı elde etmemiz için bu sayfalarda rakiplerimizden daha yaratıcı ve daha kaliteli olmamız gerekiyor. Bu işlemleri gerçekleştirdiğinizde ürün sayfalarında geçirilen ortalama süreniz yükselecek ve hemen çıkma oranınız düşecektir. Böylelikle SEO çalışmanıza da katkı sağlayacaktır.

Hızlı ve İndeks Alınabilir Olun!

E-Ticaret sitelerinde normal sitelere nazaran SEO açısından daha fazla dikkat edilmesi gereken alan vardır. Bunların başında da iç bağlantı stratejileri gelir. Ürün sayınız fazla oldukça indekslenmesi ve arama motorları botları tarafından taranması zorlaşır ve bunun kolaylaştırmak ise size düşer. İlk olarak site haritanızı güncel çalışır hale getirip, tüm ürünlerinizi ve kategori sayfalarınızı içerisinde bulunur şekilde Google Serach Console hesabınıza yüklemeniz. Ek olarak kategori ve ürün detay sayfalarından benzer ve diğer ürünlere yönelik dahili bağlantıların bulunuyor olması fayda sağlayacaktır.

Doğru ve Temiz Bir URL Yapısı Kullanın!

Ülkemizde birçok e-ticaret altyapısı bu noktada düzgün bir destek verememektedir. O yüzden de e-ticaret sitelerinde yapılan SEO hatalarının başında gelir diyebiliriz. Aslında bu işlemi kullandığınız eticaret altyapınızın otomatik gerçekleştiriliyor olması gerekiyor fakat tahmin ettiğiniz gibi malesef böyle bir durum çok nadir firmalarda bulunuyor. Daha detaylı gösterebilmek adına bu durumu örneklendirelim;

Yanlış Kullanım ve Sebepleri;

  1. http://siteadi.com/urun=231.asp -> Güvenli yönlendirme mevcut değil. https olarak yönlendirilmesi gerekiyor!
  2. https://siteadi.com/urun=231.asp -> Bağlantı güvenli fakat www.siteadi olarak kullanım daha doğrudur!
  3. https://www.siteadi.com/urun=231.asp -> Bağlantı güvenli, www mevcut fakat url yapısı anahtar kelimeyi içermesi gerekiyor!
  4. https:// www.siteadi.com/kirmizi-abiye-takim -> Bağlantı güvenli, www mevcut, url yapısı anahtar kelimeyi içeriyor ve gereksiz karakterleri barındırmıyor. DOĞRU KULLANIM!

Kullanıcı Deneyimini Sürekli Geliştirin!

Google her sene kullanıcı deneyimine daha fazla önem vererek kendini geliştiriyor. Kullanıcı deneyiminin başında e-ticaret sitenizin perfomansı gelir diyebiliriz. Yavaş çalışan sitelerde genellike internet kullanıcıları tarafından terkedilme oranı yüksektir. Bu durum Google gözünde sitenizin kullanışsız olduğu mesajını iletir. Hızla birlikte eticaret sitenizin kullan kolaylığı, müşterilerinizin daha fazla sayfa gezebiliyor olması internet kullanıcılarının sitenizde daha fazla kalmasını sağlayacaktır. İnternet kullanıcılarının sitenizde daha fazla zaman geçirmesi ve daha fazla sayfa da dolaşıyor olması arama motorları tarafından ciddi oranda olumlu puanlandırılacaktır. 

Sosyal Medyada Aktif Olun!

Sosyal medyanın hayatımızın büyük bir bölümünü ele geçirmesiyle birlikte Google algoritmasının da oldukça önem verdiği bir konuma geldi. Arama motorları sosyal medya üzerinden gelen sinyallere çok önem verdiğini bir çok makalelerinde belirtmiştir. Sürekli paylaşım yapıyor olmanız, beğenilerinizin yüksek olması ve düzenli bir şekilde takipçinizin artıyor olması, pinterest ve twitter hesabınızın aktif kullanılıyor olması yükselmeniz konusunda önemli rol oynayacaktır. Bununla birlikte ürün detay sayfanızda sosyal medyada paylaşım butonlarını bulundurmayı kesinlikle unutmayın!

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN