10 Adımda Kapsamlı E-Ticaret SEO Rehberi

E-Ticaret siteleri kurumsal web sitelerine göre çok daha komplike bir SEO düzenine sahiptirler. E-Ticaret sitenizin pazarlama çalışmalarını yapan kişinin deneyimi, dönüşüm stratejileri ve SEO kurgusu oldukça detay gerektiren bir çalışmadır. E-Ticaret siteleri başlangıçtan doğru bir şekilde yönetilmediği takdirde, çileli günlerinizin başlayacağından emin olabilirsiniz.

Sizler için hazırladığımız bu rehberde SEO çalışmasında e-ticaret sitelerinin genel olarak içerik ve teknik olarak karşılaştığı tüm detaylardan bahsedilmiştir. Değinilen sorun v.b. durumlarda uygulanması gereken stratejiler ve özel tekniklerden bahsedilmiştir.

ANAHTAR KELİME ARAŞTIRMASI

Anahtar kelime araştırması yaparken ilk olarak kafanızda oluşturduğunuz standart genel anahtar kelimeleri bir kenara bırakın. Satış odaklı, dönüşüm oranımızı yükseltecek mantıklı kombinasyonlar üzerinden anahtar kelime planlamanızı oluşturmanız daha kolay organik trafik almanızı ve satış almanızı sağlayacaktır. Dönüşüm elde edilen arama terimleri incelendiğinizde benzer ürünü farklı varyasyonlarda aramalardan geldiğini göreceksiniz.

E-Ticaret sitesinin internet müşterilerine satış yapabilmesi için kullanıcıların izlediği 5 yol bulunmaktadır. İlk olarak her yol kendinden bir önceki yola ihtiyaç duyar. Bu yollar nelerdir?

 • Öğrenme: İnternet kullanıcısı genel bir arayış içerisine girer ve standart arama terimleri ile incelemeye başlar. Bu inceleme de yer almak rekabetten dolayı biraz zordur.
 • Araştırma: Bilinçlenen kullanıcı artık biraz daha spesifik aramalara yönelmiştir. Burada kategoriler için kullanılan anahtar kelimeler oldukça önemlidir.
 • Karşılaştırma: Kararsız kalmış kullanıcı belirlediği ürün ve markalar arasında karar vermek için inceleme yapmaya başlar. Bu araştırmalarda blog yazıları efektif bir şekilde kullanılabilir.
 • Harekete Geçme: Kafasında soru işaretlerini gideren kullanıcı karar verdiği ürünü e-ticaret sitesinden satın alır. Burada en önemli nokta ise ürün sayfalarında bulunan anahtar kelimelerdir.
 • Tekrar Satış: Bu adım ticarette olduğu gibi e-ticarette de çok önemlidir. Sizin ürününüzü kullanmış bir kişiye tekrar ürün satabilme ihtimaliniz daha yüksektir. Bu yüzden edinilmiş müşterileri sık sık kampanyalar yaparak sms ve e-mail ile bilgilendirilmelidir. (Eski müşterilerinizin siteye tekrar giriş yapması geri dönen ziyaretçi oranınızı yükseltecek ve SEO çalışmanıza da katkı sağlayacaktır.)

Anahtar Kelime Listesi Oluşturma

İçinizden sorduğunuz ilk soru muhtemelen nasıl anahtar kelime listesi oluşturacağım. Şimdi bir örnek üzerinden hareket ederek nasıl anahtar kelime oluşturacağınızı göstereceğim.

Tekstil ürünleri satan bir mağaza olduğunuzu düşünelim. Ürünlerinizin bir grubunun abiye üzerine olduğunu varsayalım ve ilk olarak kategori ağacımızı oluşturalım.

 • Abiye
  • Abiye Elbise
  • Abiye Takım
  • Tesettür Abiye
  • Abiye Ceket

Şimdi ise ürünlerimizi niteleyen sıfatları belirleyelim;

 • Kısa
 • Uzun
 • Kapalı
 • Dantelli
 • Dekolteli
 • Dekoltesiz
 • İkili
 • Tesettür

Şimdi ise harekete geçirici ve Google üzerinde en çok aran abiye varyasyonlarından kelimeler seçelim; (Google üzerinde ürününüzle ilgili en çok arananları öğrenmek için Google da kelimenizi aratın ve sayfanın en altında 8 tane öneri sonucu verecektir. Bu sonuç aramanıza en yakın en çok aranan arama terimlerini göstermektedir.)

 • Modelleri
 • Satın Al
 • İncele
 • Satış
 • Kapıda Ödeme

Şimdi ise ürün grubunuza mantıklı gelecek şekilde harmanlayalım;

Kısa Abiye Elbise Modelleri

Uzun Abiye Elbise Satın Al

Dantelli Abiye Kapıda Ödeme

…. V.b. olarak devam edebilirsiniz.

E-Ticaret Site İçi Optimizasyon

Kapsamlı E-Ticaret sitelerinde genelde binlerce ürün bulunur. Bu durum aslında bir e-ticaret sitesi için avantaja çevrilmesi gereken bir alandır. Her ürün için özgün h1 başlıkları, özgün meta alanları, özgün içerikler ve görseller kullanılabilir demektir. Biraz uğraştıran ve zaman alan bir çalışma olsa da organik ziyaretçi çekebilmek için oldukça önemli bir etkendir.

Bu işlemi modüler şekilde e-ticaret sistemlerinde geliştirebilirsiniz fakat tavsiyem bu işlemi manuel olarak kusursuz harekete geçirmenizdir.

Ürün adlarınızı mutlaka h1 olarak gösterin ve ürün adlarınız 30 karakterin altına düşmemesini ve 60 karakterin üstüne çıkmamasına özen gösterin. Bir ürün için 5 kelime ideal bir rakamdır.

Şimdi bir örnekler ürün sayfası bilgileri nasıl düzenlenir inceleyelim;

 • Ürün Adı:

Beyaz Dantelli Dekoltesiz Abiye Elbise

38 Karakterden oluşturuldu ve sitede H1 olarak kullanıldı. (Ürün adını boşluklar dahil 60 karaktere kadar kullanabilirsiniz. 60 karakterin üstüne kesinlikle çıkmamanız gerekiyor.)

 • Ürün Açıklaması:

Beyaz Dantelli Dekoltesiz Abiye Elbise Modeli Gece Davetlerinizde Giyebileceğiniz Şıklıkta Tasarlanm…… (Diye devam ederek yukarıda belirlediğimiz anahtar kelimeleri içerisinde bulundurarak 300-400 kelime yazabilirsiniz. Okunabilirliği yüksek detay veren uzun açıklamalar size avantaj sağlayacaktır.)

 • Meta Başlığı:

Beyaz Dantelli Dekoltesiz Abiye Elbise Kapıda Satın Al

(Meta başlığı 60 karakteri kesinlikle geçmemelidir. Bu başlık Google aramalarınızda gözükecek olan alandır.)

 • Meta Açıklaması:

Beyaz Dantelli Dekoltesiz Abiye Elbise Kadınların Özel Günleri İçin Tasarlanmıştır. Ücretsiz Kargoyla Kapıda Ödemeyle Satın Alabilirsin

(Meta açıklaması 135 karakteri kesinlikle geçmemelidir. 135 karaktere en yakın sayıda açıklamalar yazın. Açıklamada ürün adını ve harekete geçirici eylemleri mutlaka kullanın.)

 • Ürün Görseli:

Minimum 3 görsel yüklemenizi tavsiye ederim. Görsellerinizin adı İngilizce karakter kullanılarak ürün adı ile aynı olmalıdır. Ürün görselinizin boyutu 200 kb boyutunu geçirmemeniz size faya sağlayacaktır. Görselleri optimize ederek kalitesini de bozmadan boyutlarını düşürün.

 • Beyaz Dantelli Dekoltesiz Abiye Elbise (beyaz-dantelli-dekoltesiz-abiye-elbise.jpg) Boyut: 198 kb
 • Görsel Alt Etiketi: 

Görsellerinizde alt etiketi olarak ürün adınızı kullanmanız gerekmektedir.

Structured Data (Yapılandırılmış Veri) – Rich Snippets

Google yapılan arama terimlerinde bulunması gereken sonucu anladığında şematik olarak gösterim sağlar. Yapılandırılmış veriyi kısaca özetlemem gerekirse botların işini yapmasını kolaylaştırmak için sitenizin robota yardımcı olması gibi bir şey. Schema yöntemini kullanarak arama motorlarında daha fazla görünebilirlik sağlayabilirsiniz. Kullandığınız e-ticaret altyapısının rich snippets özelliği olup olmadığına mutlaka dikkat ediniz.

Schema yöntemiyle yirmiden fazla biçimlendirme yöntemi mevcuttur. Fakat e-ticaret siteleri için önemli olan 2 biçimlendirme yöntemi mevcuttur. Bunlar ise ürün ve değerlendirme şemasıdır. Sitenizde yapılandırılmış veri kullanılıp kullanılmadığını Google araçlarını kullanarak test edebilirsiniz.

Kopya İçerik: İşin Kolayına Kaçmayın!

Google tahmin ettiğinizden çok daha gelişmiş bir inceleme mekanizmasına sahip. Özgün olmak gerçek hayatta da olduğu gibi e-ticaret hayatında da oldukça önemlidir.

“E-Ticarette en önemli şey nedir diye sorsalar ilk “özgün olmaktır” derim.

Birçok kişi/kurum üreticinin verdiği veya internetten rakibinden bulduğu ürün adlarını ve açıklamalarını alıp kendi sitesinde kullanmaktadır. Burada Google sizin başkasının içeriklerini kullandığını tespit edebiliyor. Eğer emek harcamadan e-ticaret üzerinden para kazanma gibi hedefleriniz varsa üzüleceğinizi üzülerek belirtmem gerekiyor.

 

Satış ve Stok Dışı Ürünler

Birçok e-ticaret sitesi stokları tükenmiş veya tekrar satışını gerçekleştirmeyeceği ürünleri kapatır veya sitesinden siler. Bu durum sitenizde arama dostu olmayan 404 hatalarının oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Burada uygulanması gereken iki yöntem bulunmaktadır.

Eğer ürün geçici süre temin edilemeyecekse ürünü sitenizde tükendi olarak gösterip, tekrar temin edileceği belirtmeniz veya stoğa gelince haber ver gibi seçenekleri kullanmanız.

Eğer ürün artık hiçbir şekilde temin edilmeyecek ise ürünü siteden kaldırmadan önce ürününüze ait url linkini 301 yöntemi bağlı olduğu kategori sayfasına yönlendirin veya yerine alternatif bir ürün varsa o sayfaya da yönlendirebilirsiniz.  Böylelikle oluşabilecek tüm 404 hatalarının önüne geçmiş olursunuz.

Sayfalandırma Yöntemi

Bu yöntem dizine eklenme problemlerinde kullanılan en etkin çözümdür. Fakat bu yöntemi kullanırken alt yapınızda bulunması gereken önemli özellikler vardır.

Sayfalandırma yönteminde kullandığınız e-ticaret yazılımında bulunması gereken özellik “prev” ve “next” metodudur. Bunu bir örnek ile açıklayalım;

200 tane abiye takımınız var ve doğal olarak sayfalandırma yöntemi kullandınız. Her sayfa için 50 ürün gösterdiğinizde toplamda 4 sayfa oluşmuş olacak. İlk sayfanızda <head> etiketleri arasında sadece;

<link href=”https://www.siteadresiniz.com.tr/abiye-takim/2″ rel=”next” />

Etiketini bulundurmanız gerekiyor. Ara sayfalarda ise ;

<link href=”https://www.siteadresiniz.com.tr/abiye-takim” rel=”prev” />

<link href=”https://www.siteadresiniz.com.tr/abiye-takim/3″ rel=”next” />

Yukarıdaki örnekteki gibi kullanıyor olmanız gerekmektedir. Son sayfada ise sadece “prev” kullanılmalıdır;

<link href=”https://www.siteadresiniz.com.tr/abiye-takim/3″ rel=”prev” />

Yukarıdaki yöntemi kullanarak arama motorlarına uyguna hale getirmiş oluruz. Böylelikle almış olduğunuz backlinklerin değerlerini korumayı başarırsınız.

Site Performansı (Hızı)

E-Ticaret sitenizin performansı hem Google botları değerlendirmesi için hemde kullanıcı deneyimi için oldukça kıymetlidir.

Google son zamanlar kullanıcı deneyimine oldukça önem vermektedir.

E-ticaret sitenizin performanslı çalışıyor olması daha üst sıralarda konumlanmanızı da sağlayan faktörlerden biridir. Çünkü yavaş bir e-ticaret sitesi başarısız bir kullanıcı deneyimi sunma ihtimali yüksektir. Düşük kullanıcı deneyimi satışlarınızı düşürecek ve devamında ise Google da sıralama kaybetmeye başlayacaksınız.

E-Ticaret Sitesi Hızı Nasıl Yükseltilir?

Eğer e-ticaret siteniz yavaş çalışıyorsa bunu tespit edebilmeniz için internet üzerinde bazı araçlar bulunmaktadır. Bunlar arasında Google PageSpeed Insights ve GTMetrix en sağlıklı sonuçları veren araçlardır. Herhangi birini kullandığınızda size sitenize yönelik bir performans notu sunacaktır. Bu raporu inceleyerek yanlışlarınızı düzeltebilirsiniz.

Performans düşüklüğü yaşayan e-ticaret sitesi sahiplerinin yaptığı genel hatalar;

 • Genel olarak yapılan hataların başında gereksiz yönlendirmeler gelir. Birçok e-ticaret altyapısı site içerisinde www versiyona veya olmayan haline sürekli geçişler gerçekleştirir. Dikkatli bir geliştirmeye bu hatadan kurtulabilirsiniz.
 • Bir diğer genel hataların başında kullanılan büyük görseller gelir. Bir çok e-ticaret editörü boyutlarına dikkat etmeksiniz ürün görsellerini veya banner görsellerini siteye yüklerler. Optimize edilmemiş görseller gereksiz boyut yükselmesine sebebiyet verecek ve sayfanızın geç açılması sonucunu ortaya çıkaracaktır.
 • Ülkemizdeki birçok e-ticaret firması aslında gözüktüğünde çok daha yetersiz altyapılara sahiptir. Tarayıcı önbellekleme yöntemi bile hala ülkemizde çoğu e-ticaret firması tarafından kullanılmamaktadır. E-Ticaret sitenizde bazı dosyaları siteye giriş yapan müşterinin tarayıcısına kayıt ederek tekrar giriş yaptığında o dosyayı gereksiz yere indirmesini engelleyebilirsiniz. Böylelikle hem tasarruf hem de performans elde edebilirsiniz.
 • E-Ticaret sitelerinde kategori sayfaları normal sayfalardan biraz daha yavaş çalışır. Bunun sebebi kategori sayfalarında çok fazla sorgu kullanılmasından ve çok fazla görsel bulunmasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında aşağıda doğru indikçe yükleme yapan bir düzen oluşturulduğunda anlık oluşacak yükü dağıtmış olursunuz. Böylelikle performansınıza katkı sağlamış olursunuz.
 • Eticaret sitelerinde zaman zaman ağır scriptler kullanılabiliyor. Bu noktada gereksiz script kullanımından kaçınmalıyız ve sayfa oluşmasını engelleyen JavaScript dosyalarını <footer> bölümünde kullanmalıyız. Buna ek olarak sadece ürün detay sayfasında kullanılan bir JavaScript dosyası varsa eğer bu dosyayı tüm sitede sürekli çağırmak gereksiz yük oluşturur ve sayfa performansınızı etkiler.

Mobil E-Ticaret (Kullanıcı Deneyimi)

E-Ticaret sitenizin tüm cihazlara uyumlu olması kullanıcı deneyimi için ciddi oranda fayda sağlamaktadır. E-Ticarette Google üzerinden gelen trafiğin artık %50’den fazlası mobilden gerçekleşmektedir diyebiliriz. Eğer siteniz mobil destekli değilse veya mobil tasarımı gerekli kullanıcı dostu seviyesinden uzaksa satışlarınızı düşürebilir ve arama motorlarında sıralama kaybettirebilir diyebiliriz.

Günümüzde hala birçok e-ticaret firması responsive tasarım gerçekleştirememektedir. Gerçekleştirdiğini söyleyen birçok firmada başarısız sonuçlar gerçekleştirmektedir. Bu konuda güncel kodlama yapısını kullanan e-ticaret firmalarını tercih etmeniz size fayda sağlayacaktır.

E-Ticaret sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını Google Search Console üzerinden kontrol edebilirsiniz. Uyumluluğu test etmeniz için bir çok farklı araç bulunmaktadır fakat Google Search Console aracını kullanmanız size en sağlıklı sonucu verecektir.

Güvenlik Sertifikası SSL (HTTPS)

E-Ticaretin altın kurallarında birisi güvenilir bir firma olmakla birlikte güvenilir bir sayfaya sahip olmanızdır. Hem Google botlarına hem de müşterilerinize güvenilir olduğunuzu güvenlik sertifikaların kullanarak göstermekle birlikte tüm bağlantılarınızı HTTPS olarak yönlendirin.

HTTPS kullanmak için ne yapmanız gerekiyor? 

E-ticaret sitelerinde HTTPS kullanımı oldukça çetrefilli haller alabilmektedir. Doğru bir e-ticaret altyapısı tercih ettiğinizde aslında oldukça kolaydır. İlk yapılması gereken güvenilir bir firmadan SSL sertifikası satın alınmasıdır. Devamında sitenizin mutlaka özel IP adresi bulunması gerekmektedir. Özel IP adresi için e-ticaret altyapısı sağlayıcı firmanızla veya sunucu hizmeti aldığınız firma ile iletişime geçebilirsiniz.

HTTPS’ye geçiş sırasında bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz;

 • E-ticaret sitenizde kullanılan üçüncü parti yazılımların HTTPS desteklediğini kontrol etmeniz gerekiyor. (CDN, Scripts, API v.b.)
 • E-ticaret sitenizin içinde bulunan dahili bağlantıların hepsininin HTTPS olarak oluşturulduğundan emin olun.

Tarama Bütçesi

Google botları sınırsız kaynağa ve hafızaya sahip değildir. O yüzden kendi kaynağını göre gün içerisinde taradığı belirli bir sayfa sayısı bulunmaktadır. Bu durumun sektörel terimi tarama bütçesidir. Google botları her sitenin otoritesine göre e-ticaret sitelerini belirli sayıda ziyaret eder. Ziyarete gelen Google botlarını incelemesi gereken alanları detaylı bir şekilde belirtirseniz, e-ticaret sitenizde gereksiz alanlarla zaman kaybetmeyecek ve daha fazla verim alacaktır. Bunun için ilk yapmanız gereken Google botlarının önüne çıkan engelleri ortadan kaldırmaktır.

 • İlk olarak sitenizde bulunan kopya içerikli sayfalardan temizleyebilirsiniz. Kopya kısmından ayrılması için rel=”canonical” etiketini kulanabilirsiniz.
 • E-Ticaret SEO robot taramalarında gereksiz alanları robots.txt ile engelleyebilirsiniz. Mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik politikası, üye girişi v.b. sayfalarını ziyaret etmesinin sizin için herhangi bir önemi yoktur.
 • Bazı e-ticaret sistemlerinde bir sayfa için birden fazla dinamik url oluşturabilmektedir. Bu noktada Google botlarının kafasını karıştırabilirsiniz. Bu durumları Google Search Console panelinizden detaylı bir şekilde hesabınıza tanımlamalısınız.
 • 404 hataları yani kırık link oluşmuş tüm alanlar tespit edilip tamamının temizlenmesi gerekmektedir. Kaldırılan görseller, silinen ürün ve kategoriler buna benzer durumlar bırakabilmektedir arkasında.
 • E-ticaret sitenizin XML sitemap linkini mutlaka Google Search Console panelinden hesabınıza tanıtın. XML sitemap linkinizi mutlaka güncel tutun veya otomatik bir şekilde güncel çalıştığından emin olun.

E-ticaret sitenizin gelişmiş SEO’ya sahip olmasını istiyorsanız bu adımlarını hepsini düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra performans artışını Google Analytics ve Google Search Console panelinden inceleyebilrisiniz 🙂

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN