E-Ticaret Satış Arttırmanın 20 Etkili Yolu

Bir ürün buldunuz ve online mağazanızı oluşturdunuz. Şimdi ne olacak?

Çalışmaya başladığınızda, mağazaya trafik çekmeye ve satış yapmaya başlamanın zamanı geldi. İster ilk satışınızı yapmaya çalışın ister bir süredir iş yapıyor olun, ürünlerinizi tanıtmanın daha çok yolunu bulmak her zaman iyidir.

E-Ticaret Satış Arttırmak İçin 20 Etkili Yol

Online mağazanızda yeni veya mevcut bir ürünü pazarlamanın 20 yaratıcı yolu;

 1. Hediye Kılavuzları
 2. E posta Pazarlama
 3. Ortaklık Programları
 4. İşletmenizin Blog Sitelerinde Yer Almasını Sağlayın
 5. Periskop ile Canlı Yayın Yapın
 6. Pinterest
 7. Pinterest Satın Alınabilir Pinler
 8. Facebook Özel Kitleleri
 9. Facebook Mağaza Bölümü
 10. Arama Motoru Optimizasyonu
 11. Uncrate ve Etsy
 12. Tavsiye Pazarlaması
 13. Blogger Desteği
 14. Reddit Reklam
 15. Gezici Mağazalar
 16. Bloglama
 17. Instagram
 18. YouTube
 19. Product Hunt (Ürün Avı)
 20. Yarışma veya Çekiliş Yapın

1. Hediye Kılavuzları

İyi bir hediye bulmaya çalışırken ne yaparsınız? İnsanların çoğu gibiyseniz, Google’da “Sevgililer günü hediyesi” veya “benzersiz doğum günü hediyesi” araması yaparsınız. Sonra, arama sonuçlarında açılan hediye kılavuz yığınlarında gezinirsiniz.

İnternette sevgililer günü için ve doğum dünleri için özel içerikler barındıran siteler bulunmaktadır. Neden kendi ürününüzü bu hediye kılavuzlarına dahil etmiyorsunuz? Bunlar, aklınıza gelebilecek hemen hemen her hediye türü için mevcuttur. Google’ın ilk birkaç sayfasında yer alan sitelere bakın ve ürünlerinizin dahil edilip edilemeyeceğinizi görmek için iletişim kurun. E-Ticaret satışlarınızı arttırmak için ve SEO çalışmanıza katkı sağlamak için bu tarz kannaları kullanmanızda fayda vardır.

Unutmayın, dahil edilmeniz için bir neden belirtmeniz gerekir. Listede ürününüzden bahsetmenin, yazarına veya editörüne bir değer katması gerektiği için, mevcut listelerine eklenmesi için ürününüzü farklı ya da benzersiz yapan şeyin ne olduğunu vurguladığınızdan emin olun.

2. E-Posta Pazarlama

E-posta, yeni müşteriler edinmek ve olan müşterinize tekrar satış yapmak için en etkili kanallardan biridir. Arama gibi kanalların organik trafik oluşturmaya başlaması biraz zaman alabilirken,  e-posta pazarlaması hemen işe yaramaya başlayabilir. Mağazanızı tanıtmak için e-posta kullanmanızın gerekli olmasının nedeni budur.

Tüm zamanınızı e-posta yazmak ve göndermek için harcamanız gerekmez. Gelirinizi artırmak için tasarlanmış bir otomatik e-posta kampanyası koleksiyonu oluşturarak işinizi kolaylaştırın. Aşağıdakiler gibi birçok seçenek vardır:

 • Yeni abonelere e-posta göndermek ve onları alışveriş yapmak için teşvik etmek.
 • Yeni müşterilere satış yapmak ve memnuniyet sağlamak için satış sonrası e-postası göndermek.
 • Alışveriş sepetini terk eden ziyaretçilere e-posta gönderme ve satın almalarını tamamlamalarını hatırlatma.

3. Ortaklık Programları

Satış yapmakta zorlanıyorsanız ve satış ya da pazarlama yardımı almak için paranız yoksa, e-ticaret sitenize bir ortaklık programı eklemeyi düşünün. Satış ortaklığı programları, başkalarının sizin ürününüzü bir komisyon karşılığında tanıtmasını sağlar. Onlara yalnızca satış yapmaları durumunda ödeme yapmanız gerekecektir.

PiyerSoft e-ticaret paketleri ortaklık programları, ürünlerinizi tanıtan her kişi için özel bir URL oluşturarak çalışır. Bu linki sosyal medyada, ürününüzü inceleyen bir blog yazısında veya hatta gösterdikleri bir YouTube videosunda paylaşabilirler. Bu özel linkler sayesinde, satışlarınızı kimin yönlendirdiğini takip edebilirsiniz ve böylece bunlar için ödeme yapabilirsiniz.

Ortaklara tanıtım yapmayı planlıyorsanız, genellikle biraz eğitim yararlı olur. Unutmayın: onlar ürünlerinizi sizin için tanıtıyorlar, bu nedenle bir anlamda işletmenizin pazarlama fonksiyonunu yerine getiriyorlar. En iyi uygulamaları sunmazsanız, kendi yöntemlerini oluştururlar.

4. İşletmenizin Blog Sitelerinde Yer Almasını Sağlayın

Tanıtım, yeni müşterilere ulaşmak ve daha fazla kişinin ürününüzü keşfetmesine yardımcı olmak için harika bir yoldur. Ayrıca, oldukça da zordur. Başlıca gazeteler, basın bültenleri ve öykülere yönelik sunumlarla doludur. Bunun yerine bloggerları hedefleyerek şansınızı artırın.

Bloggerlara basın bültenleri göndermek yerine, kişisel bir e-posta ile ulaşın ve onlara numune gönderip gönderemeyeceğinizi sorun. Sektörünüzdeki bloggerları, ürün odaklı web sitelerini ve hatta sosyal medya etkileyicilerini hedefleyebilirsiniz.

5. Periskop ile Canlı Yayın Yapın

Periscop nispeten yeni bir sosyal platform olmasına rağmen, bir pazarlama potansiyeli olduğunu kesin olarak ispatlamıştır. Birçok işletme hali hazırda bu canlı yayın aracıyla kendilerini tanıtmaktadırlar. İlk kullananlardan olmasanız da, şu anda az şirket tweet veya Facebook güncellemeleri yayınlamak yerine kısa, canlı video yapmaktadır.

Bir ürünü tanıtmak için Periscope’u kullanmanın birçok yolu vardır. Özellikle, Periscope’u ürününüzün bir demosunu sunmak, soru-cevap yoluyla soruları cevaplamak ve hatta işleri nasıl yaptığınız hakkında özel şeyler göstermek için müşterilerinizi sahne arkasına alabilirsiniz.

6. Pinterest

Online ürün satın almak veya satmak istiyorsanız Pinterest bulunmanız gereken yerdir. Aktif pinnerlerin % 93’ü, satın alımları planlamak için Pinterest kullandığını söylemektedirler. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, birçok kişi istek listeleri oluşturmak için Pinterest kullanmaktadırlar. Bu, onu ürünleri, özellikle iyi görüntü veren iyi tasarlanmış ürünleri tanıtmak için harika bir yer yapmaktadır.

Daha da iyisi, pinlerin uzun süre etrafında bulunma eğilimi göstermesidir. Pinlerin yayınlandıktan sonra aylarca görüntülenmesi nadir değildir. Daha fazla kişi online olduğunda, doğru anahtar kelimeler ve çekici görüntüler kullanarak pinlerinizi optimize edin. Erişimi artırmak için yarışmalar düzenleyebilirsiniz.

Zengin Pinlere ek ürün bilgileri dahil edilmesini aktif hale getirdiğinizden emin olun.

7. Pinterest Satın Alınabilir Pinler

Satın Alınabilir Pinleri etkinleştirerek Pinterest pazarlamanızı bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Bu seçenek Pinnerlerin Pinterest’te gördükleri ürünleri satın almasını sağlarken satıcıların da daha fazla satış yapmasına yardımcı olur. Hazır olduktan sonra, kimin pinlediğine bakılmaksızın tüm ürün pinlerinde bir satın alma düğmesi bulunur.

8. Facebook Özel Kitleleri

Facebook’ta milyarlarca insan bulunmaktadır ve bir reklam platformu olarak Facebook ücretli reklamlar yayınlamak için çok hedefli seçenekler sunmaktadır. Özellikle Facebook Özel Kitleleri, bir ürünün reklamını yapmak için kullanışlı bir yoldur.

Facebook Özel Kitleleri ile web sitenize gelen ziyaretçilere veya e-posta abonelerinize özel reklam yapabilirsiniz. Bu reklamlar çok etkili olma eğilimindedir, çünkü kimi hedeflediğiniz hakkında siz daha çok şey bilirsiniz ve reklamınızı buna göre uyarlayabilirsiniz. Bu avantajın yanı sıra yeniden pazarlama sayesinde e-ticaret sitenize geri dönen ziyaretçi (Returning Visitor) oranınız yükselecek ve bu durum SEO çalışmanıza katkı sağlayacaktır.

9. Facebook Mağaza Bölümü

Facebook sayfanıza bir Facebook Mağazası Bölümü ekleyerek Facebook pazarlamanızı bir adım daha ileri götürebilirsiniz. Bu seçenek, ürünlerinizi Facebook’ta keşfeden kişilerin Facebook’tan satın almalarını kolaylaştırır.

Facebook sayfanızda, takipçilerinizin ürünleriniz hakkında bilgi edinebileceği, resimlere bakabileceği ve bir satın alma işlemi yapmak için satın al düğmesine tıklayabileceği kendi Alışveriş Bölümünüzü oluşturabileceksiniz.

10. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

E-ticaret SEO çalışması biraz zaman alsa da, öngörülebilir, birleştiren web trafiğini oluşturmak için en önemli basamaklardan biridir.

Etkili bir arama stratejisi, bir anahtar kelime stratejisi oluşturmadan, daha ayrıntılı anahtar kelime aramaları yapmaya, site mimarisi ve performansını optimize etmeye (örneğin, kategori sayfaları), web sitenize geri bağlantılar kurmaya kadar çok çeşitli adımlar içerir. Söylediğim gibi, bu zorlu bir savaştır, ancak aynı zamanda mağazanız güç kazanmaya başladığında arka planda yapabileceğiniz bir savaştır.

11. Etsy ve Uncrate

Eğer yurt dışına ürün gönderimi yapıyorsanız mutlaka Etsy ve Uncrate gibi kendine özgün kitlesi olan yüksek otoriterli sitelerde ürünlerini satışa sunmak için adımlar atmalısınız. Ürününüzü bu platfromlarda tanıtmak, satışları önemli şekilde artırabilir ve devamında size özel müşteriler kazandırabilir.

Uncrate’da öne çıkmak kolay değil. Resmi bir işlem bulunmamaktadır, ancak kesin olan bir şey var: ürünün rağbet görmesi için mükemmel olması gerekir. Bazı şirketler Uncrate tarafından keşfedilmiştir, bazıları ise şirketle iletişime geçtikten sonra kendi ürünleri hakkında bilgi vermek, hatta bir numune gönderme fırsatı bulmuşlardır. Etsy’de ise ürün yayınlamak biraz daha kolaydır fakat ürün yayınlamanın belirli maliyetleri bulunmaktadır.

12. Tavsiye Pazarlaması

Ağızdan ağıza yani viral pazarlama olarak da bilinen tavsiye pazarlaması, en eski pazarlama yöntemlerinden biridir. Tavsiye pazarlaması, başkalarının farkındalığı ve satışları artıracak şekilde ürününüz hakkında konuşmasını sağlama şeklinde olur.

Bugünlerde, daha fazla tavsiye pazarlaması yapmak için interneti kullanabilirsiniz. İnternet sadece daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlamaz, aynı zamanda başkalarının içeriğinizi paylaşmasını ve bunun etkisini takip etmenizi kolaylaştırır. Bir çok forum sitesine üye olup gerçek kullanıcı gibi kullanın. Sonrasında ise zaman zaman kendi sitenizin reklamlarını gerçekleştirin fakat doğal görünerek. Bu hem satış almanızı sağlayabilir hemde e-ticaret SEO çalışmanıza katkı sağlayacaktır.

13. Blogger Desteği

Yeni bir işe başlamanın en zor yanlarından biri, bir kitleniz olmadığında bir ürünü tanıtmaktır. Eğer kendi kitlenize sahip değilseniz, web sitenize trafik çekmek için ya para ödemeniz gerekir ya da kendi kitlenize sahip olana kadar başka birisinin kitlesine dokunmanız gerekir.

Blogger desteği, ürününüze prestij kazandırmanın ve ürünü ilgilenen müşterilerin önüne getirmenin harika bir yoludur. Güvenilir bloggerlardan ürününüzü incelemesini veya tanıtmasını isteyin. Görüşlerine güvenen irtibatlı bir kitleniz varsa, çok fazla trafik ve satışa yol açabilir.

14. Reddit Reklam

Çoğu işletme Reddit reklamlarını kullanmamalarına rağmen oldukça etkili olabilmektedirler. Aslında, bazen en az kullanılan reklam ağları en kârlı olanlardır, çünkü maliyeti daha düşüktür ve göze çarpma şansı daha çoktur. Eğer e-ihracat yapıyorsanız kesinlikle kullanmanız gereken, sadece e-ticaret yapıyorsanız ise SEO çalışmanız için mutlaka kullanıyor olmanızda fayda vardır.

Ürününüzü tanıtmak için Reddit’te reklam vermeyi deneyin. Subreddit’de işletmenizle ilgili sponsorlu bir yayın oluşturabilirsiniz. Ürününüz hakkında konuşmak ve indirim yapmak için bunu kullanın. Kilit nokta, subreddit’teki diğer yazılarla uyuşmasını sağlamaktır.

15. Gezici Mağazalar

İşletmeniz online ise, şahsen satış yapmanın avantajlarından yararlanmak için bir perakende satış mağazası açmanıza gerek yoktur. Bunun yerine bir gezici mağaza çalıştırabilirsiniz. Şansınız, kentinizde bir hafta boyunca, hatta sadece bir hafta sonu için bulunmanıza ve mağaza açmanıza yarayacak kullanılmayan bir alan bulunur. Dikkat çekici bir tasarımlı araçla tüm istanbulda gezerek satış yapmanız marka bilinirliğinizi arttırmakla birlikte günlük maliyetini mutlaka kurtacaktır.

Bir gezici mağaza çalıştırmak, bazı ürünlerinizde münhasırlık yaratmanıza, yerel medyada yer almanıza, mevsimlik alışverişin avantajlarından yararlanmanıza, eski stokları boşaltmanıza ve müşterilerinizle daha fazla bilgi vermek için sohbet etmenize yardımcı olur.

16. Blog Gönderileri

Blog yazmak, mağazanızı tanıtmanın harika bir yoludur. Doğru yaklaşımla blog oluşturma, trafik çekmenin ve ürünlerinizin etrafındaki yaşam tarzını tanıtmanın etkili bir yolu olabilir. Aslında, HubSpot tarafından yapılan bir çalışmada kaliteli blog yazılarınız ne kadar çok olursa web sitenizin o kadar fazla trafik aldığını tespit etmiştir.

Trafik çekmek ve ürünlerinizi tanıtmak için kendi blogunuzu kullanın. Etkili bir şekilde yapıldığında, blog arama motoru trafiğini yönlendirir, müşterileri çeker ve medyanın ve sizin hakkınızda yazabilecek üst düzey bloggerların dikkatini çeker. Kaliteli bilgileri içeren yazılarınızın sayısı arttıkça e-ticaret sitesi trafiğiniz yükselecek ve genel e-ticaret sitesi otoriteniz yükselecektir. Bu yükselmeyle birlikte arama motorlarından gelecek olan potansiyel müşteri sayısı orantılı bir şekilde yükselecektir.

17. Instagram

Instagram 400 milyondan fazla aktif kullanıcıya sahiptir ve e-ticaret sitelerinin ürünlerini tanıtması için mükemmel bir görsel odak noktasıdır. Bu kullanıcıların yarısı her gün Instagram’da bulunmaktadırlar. Herhangi bir markanın ürünlerini bu ağda paylaşması iyi sonuç verecektir. Diğer çalışmalarda olduğu gibi sosyal medyadan gelen sinyaller Google botlarının hoşuna gidecektir.

Mağazanızı tanıtmak için Instagram kullanmanın birkaç yolu vardır. Ürünlerinizin çekici görüntülerini paylaşabilir, ürünlerinizden birinin hareketli videosunu paylaşabilir, yarışmaya katılabilir veya etkileyici Instagram hesaplarına ulaşabilir ve ürününüzü paylaşmasını isteyebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli konu görsel kalitenizdir. Eğer olağan görsellerin dışında bir görsel kullanmıyorsanız yani fark yaratmıyorsanız işiniz biraz zorlaşacaktır.

18. YouTube

YouTube, taze içerik bulmak için dünyanın en büyük arama motorlarından biri haline geldi. Dahası, YouTube videoları Google gibi geleneksel arama motorlarında da sıralanabilir. Bu, büyük bir trafik fırsatı sunar.

YouTube’da sonuç almak için viral video oluşturmanıza gerek yoktur. Yine de ürünlerinizi ilginç veya faydalı videolar ile tanıtabilirsiniz. Hâli hazırda birçok kişi YouTube’da ürünlerinizi veya markanızı arıyor olabilir. Markalı bir kanal oluşturarak, kendi videolarınızla anlatımı kontrol edebilirsiniz.

19. Product Hunt (Ürün Avı)

Product Hunt, yeni ürünler bulmayı seven insanlar için popüler bir destinasyon ve topluluktur. Uygulamalar ve yazılımların diğer sektörlerden daha popüler olmasına rağmen, fiziksel ürünlerin ön sayfada düzenli olarak göründüğünü göreceksiniz.

“That Sound That Day” gibi ürünler, sunum için güçlü adaylardır.

Product Hunt’da yer alması en muhtemel mağazalar tipik olarak tek bir (veya küçük bir dizi) yeni ürün satmaktadır. Bu genellikle garip bir şekilde özelleştirilebilir ürünler, mevcut bir ürün kategorisindeki yeni ürünler veya estetik olarak benzersiz ürünler anlamına gelir. Ticari ürünler veya günlük alımlar uygun değildir.

20. Yarışma veya Çekiliş Yapın

Yarışmalar markanızı birçok insanın önüne çıkarmanın kolay ve hesaplı bir yoludur. Ürününüzü vererek, yarışmanızın doğru kişilerin: potansiyel müşterilerin önüne gelmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak birçok yarışma başarısız olur. İşletmenizi tanıtmak için bir yarışma yaparken kaçınılması gereken birkaç önemli hata vardır. Platformun, zamanlamanın, mesajlaşmanın ve insanların yarışmaya girmek için atması gereken adımların iyi düşünülmüş olduğundan emin olun.

Planla, Hazırla, Tanıt!

Ürünler kendilerini satamazlar. Neyse ki, mağazanızda bir ürünü tanıtmanın birçok yolu vardır.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN