E-Ticaret Firmanızda Takip Etmeniz Gereken Veriler

E-Ticaret firmaları için veriler oldukça önemlidir. Elinizde bulundurduğunuz verileri kullanarak e-ticaret firmanızın bir sonraki adımını belirleyebilirsiniz. Bu veriler satış verileri, gider verileri, toplam maliyetler, reklam maliyetleri, satış maliyetleri gibi çeşitlendirilebilir. Örneğin elinizdeki bu verileri kullanarak satışlarınızın azaldığı dönemlerde ürünler bazında bir kampanyaya veya indirime gidebilirsiniz. Bu bakımdan e-ticaret firmanızda takip etmeniz gereken veriler her zaman sizi bir üst kademeye taşıyacaktır. Bu yazımızda e-ticaret firmanızda takip etmeniz gereken veriler hakkında sizi bilgilendireceğiz.

E-Ticaret Firmanızda Takip Etmeniz Gereken Veriler Nelerdir?

Satış ve İade Verileri
Firmanız üzerinden yaptığınız satışlar oldukça önemlidir. Yaptığınız satışlar firmanızın kârlılık oranınızı belirler ve bu da firmanızın sürdürebilirliğini sağlar. Ayrıca hangi aylarda daha çok, hangi aylarda daha az satış yaptığınızı belirleyerek yukarda bahsettiğimiz gibi indirimler veya kampanyalar oluşturabilirsiniz.

İade verileri ise size ürünlerinizin kalitesi veya hizmetinizle ilgili bir sorun oluştuğunu gösterir. Eğer iade verileri normallerin üzerinde ise acilen üretim bandına veya müşteri hizmetlerinize bir çeki düzen vermelisiniz.

Satış Yapma Maliyeti
Firmanız üzerinden yaptığınız bir satışın size ne kadar bir maliyete yol açtığını hesaplamalısınız. Böylelikle reklam ve pazarlama bedellerinizi düşünerek ürününüzü satmak için ne kadar harcama yaptığınızı görebilirsiniz. Ayrıca reklam ve pazarlama faaliyetlerinizin size ne kadar getiri sağladığını gözlemleyerek gerekirse bu alana harcadığınız parayı arttırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Dönüşüm Oranları
Sitenize giren kullanıcıların yüzde kaçının size satış olarak döndüğü sitenizin başarısı konusunda en önemli değişkenlerden biridir. Eğer dönüşüm oranlarınızın oldukça düşükse blogumuzda ki diğer e-ticaret yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Toplam Maliyetleriniz
Toplam kârınızı belirleyebilmek için yaptığınız harcamaları yani toplam maliyetlerinizi hesaplamanız gereklidir. Bu toplam maliyetin içinde çalışan ücretleri, vergiler, kargo maliyetleri, reklam ve pazarlama giderleri gibi harcamalarınız bulunur. Tabi bu harcamalar firmadan firmaya değişebilir ancak siz kendi firmanızı göre bu hesaplamayı yapmalısınız. Eğer maliyetleriniz kârınızdan fazla ise firmanızın geleceği hakkında bazı sıkıntılar var demektir. Acilen müdahale de bulunmalısınız.

Yazımız da bahsettiğimiz bu en temel verileri doğru bir şekilde kullanıp sorunlara müdahale ettiğiniz de firmanızın geleceği güvence altında olacaktır. E-Ticaret firmanız da takip etmeniz gereken veriler tabi ki yazımız da belirttiklerimizle sınırlı kalmıyor örneğin site dolaşım süreleri, müşterilerin memnuniyeti gibi yan veriler de firmanız adına oldukça önem arz etmektedir.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN