5 Adımda E-Pazaryeri Kurmak

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık birçok kişi/kurum gelirlerinin büyük bir bölümünü online sistemlerin üzerinden elde etmektedir. Birçok insan hayali olan pazaryeri sitesi kurmak eskiye göre artık çok daha kolay. Yapmanız gereken sadece aşağıdaki adımları takip ederek doğru yazılım altyapısını tercih ediyor olmanız.

Hedef Kitle Seçimi

Böyle bir yola girdiğimizde ilk belirlememiz gereken hedef kitlemizdir. Yani kimlerin müşterimiz olacağını belirleyip onları tamımamızdır. E-Pazaryeri kuralanların hedef kitle seçiminde yapmış olduğu en büyük hata n11 ve hepsiburada gibi sitelerin kitlelerini hedef almaktır. Bu noktada büyük firmaların arasında kaybolma riskiniz çok yüksektir. O yüzden hedef kitlemizi seçerken daha niş alanları tercih ederek bir kitle belirlememiz daha kolay ve sağlıklı bir yapıda büyümenizi sağlayacaktır.

Piyasa da bir çok satış temsilcisi paket satın alarak ertesi gün n11 olabileceğinizden bahsediyor olacaktır. Fakat bir hepsiburada bir n11 veya gittigidiyor olmak hayal ettiğiniz gibi kolay değildir. Adım adım ilerlemeniz gerekli tüm yatırımları gerçekleştirmeniz gerekmekle birlikte ciddi emek vermeniz gerekmektedir.

Yazılım Altyapısı Tercihi

Hedef kitlemizi belirledikten sonra ilk adım atmamız gereken konu tercih edeceğiniz yazılım altyapısı ve iş ortaklığı gerçekleştireceğiniz yazılım firmasıdır. Hayatın her noktasında olduğu gibi bu iş ortaklığında güven çok büyük esastır. Çünkü bu süreçte yazılım firması ile birlikte yürüyeceğiniz bir yoldur ve bu yolculukla güvenilmez bir firma ile yola çıkmanız durumunda yolda kalmanız muhtemeldir.

Güvenilir bir yazılım firması bulduktan sonra yazılım firmasının e-pazaryeri yazılımı altyapısını incelemeniz gerekmektedir. C2C e-ticaret yani e-pazaryeri sistemi normal e-ticaret sistemlerine göre çok daha komplike karışık bir yapıya sahiptir. Kullanacağınız altyapının gelişime açık ve temiz mimariye sahip olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Gelişime açık olmaması gelecekte sorunla karşılaşacağınızın teminatıdır.

Tedarikçi Araştırması

Doğru yazılım firması tercihinden sonra ise artık sitemize ürün yükleyecek kişi/kurum arayışına çıkmamız gerekmektedir. Bu noktada genelde çoğu kişi n11 gibi sitelerde satış yapan firmalar ile iletişime geçerek ürünlerini kendi sitelerine yüklemesini istemektedir. Bunu yapmak yerine internetle henüz tanışmamış ve ürünleri internette bulunmayan fiyat rekabetinden uzak tedarikçiler bulduğunuz takdirde dönüşüm oranlarını daha yüksek olacak ve daha fazla satışla birlikte sitenizi büyütmeniz kolaylaşacaktır.

Şunu unutmamak gerekiyor, herkesin yaptığından ziyade içine farklılık ve özgünlükler katarak projenizi hayata geçirin. Başka kişi/kurumu taklit etmeniz size değer katmaz. Takip ettiğiniz firmadan esinlenerek üzerine yeni bir fikir ekleyebilirseniz işte o zaman bişeyler yapabilirsiniz demektir.

Tedarikçi avına fabrikalardan başlayın ve uygun fiyatlar almaya çalışın!

Etkileyici ve Harekete Geçirici Görseller

E-Pazaryeri ve e-ticaret sitelerinin en önemli noktalarından birisi sitenizde kullandığınız görsellerdir. Yeni bir marka olduğunuzu varsayarsak müşteriye sunacağımız ilk izlenim çok önemlidir. Sitenizin tasarımı mutlaka özel tasarım olmalıdır ve sitenizde kullandığınız banner görselleri özel hazırlanmış olup harekete geçirici eylemler içermelidir.

Sitede bulunan görsellerin kalitesi aslında sitenizinde kalitesini yansıtacaktır. Altyapısı çok güçlü bir e-pazaryeri kurup, kötü görseller kullandığınızda müşteri yüksek ihtimalle sitenizi kötü değerlendirecektir.

Dijital Pazarlama

E-ticaret sitelerinde olduğu gibi e-pazaryerinde de dijital pazarlama olmazsa olmazdır. Kullandığınız yazılımın SEO uyumuluğundan, dijital pazarlama stratejinize kadar her basamak önemlidir. Bu noktada çalışacağınız firmada bu konulara dair uzmanları bulunup bulunmadığını mutlaka öğrenin. Tüm ihtiyaçlarınızı tek bir yerden kaliteli bir şekilde temin edebiliyor olmanız iş yükünüzü azaltacak ve işlerinizin daha hızlı ilerlemesini sağlayacaktır.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN