E-ihracat Nedir?

Küçük veya orta ölçekli bir işletme işletiyorsunuz, müşteri portföyünüzü genişletmek adına çok çabaladınız ve reklam vermek adına çok paralar harcadınız. Fakat bir gün Türkiye dışından bir yerden sipariş aldınız. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak ve kendinizi korumak için ihracat hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir? Veya belki de ürünlerinizi diğer ülkelerde satma fırsatlarını duydunuz ve ne yapacağınızı bilmek istiyorsunuz. Bu yazı ile tüm sorularınızı cevaplamayı umuyoruz.

E-İhracat Nasıl Yapılır?

Hiç şüphe yok ki işletmelerin uluslararası pazara açılması potansiyel olarak kazançlı bir alandır. Tüm dünyadaki ürünlerinizi duymak için bekleyen potansiyel müşterilerin sayısını düşünün.

Ancak çoğu işletme sahibi için, yabancı bir pazarda satış yapmak, sistemi organize etmek karmaşık ve zaman alıcıdır. Bununla birlikte, e-iş meraklısı iş insanı için, şirketin büyüklüğü ne olursa olsun, uluslararası iş yapmak kolay olabilir. Ürünlerinizin dış pazarlarda pazarlanması ve dağıtılması ile ilgili konulardan endişelenmenize gerek kalmayacak olsa da, nakliye, gümrük işlemleri, elektronik sözleşmeler ve işlemlerle ilgili konularla ilgilenmeniz gerekecektir.

Tanımlar

 • İhracat, ticaret veya satış amacıyla yabancı bir ülkeye mal veya hizmet gönderme veya taşıma uygulamasıdır.
 • E-ihracat, yabancı ülkelerde bulunan müşterilerin sizden web sitesi ve/ veya sosyal medya kanalları üzerinden ulaşarak ürünlerinizi satın alması ve işlemesi uygulamasıdır.

E-İhracat için İnterneti Nasıl Kullanabilirsiniz?

İnternet, geleneksel ihracat yaklaşımlarına göre bazı avantajlar sunuyor. Diğer ülkelerde fiziksel bir varlığa ihtiyaç duymadan, dünyanın dört bir yanından çok sayıda potansiyel müşteriye ulaşmakla kalmaz, aynı zamanda:

 • Ürün veya hizmet tekliflerinizi müşterinin bulunduğu yere göre özelleştirme – Web sitenize özel bağlantılar sunarak, web sitenizi farklı pazarlar için yerelleştirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz (örneğin, hizmet verdiğiniz pazarın dilinde ve para biriminde web sitesi bilgileri sağlamak).
 • Elektronik müşteri desteği sunun – Pahalı ve zaman alıcı bir hat almak yerine, web sitenizdeki Sıkça Sorulan Sorular (SSS) listesi veya e-posta destekli yardım yoluyla müşteri desteği sunabilirsiniz.
 • Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin özelliklerini ve avantajlarını açıkça belirtin
 • Şirketinizi tanıtın – Birçok müşteri yalnızca ürün özelliklerine değil, aynı zamanda iş yapacakları şirket hakkındaki bilgilere de ilgi duyar. İnternet, potansiyel müşterilere şirketinizin geçmişi, personeli, yeri, iş ortakları vb. Hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sunar.
 • Müşterilerinizle iletişimi kolaylaştırın – E-posta, uluslararası müşterilerinizle iletişim kurmanın kolay bir yoludur. Sorulara anında yanıt verebilir, müşterilerinize ürün sevkiyat durumlarını bildirebilir ve özel teklifler hakkında en son haberlerinizi veya bilgilerinizi gönderebilirsiniz.
 1. E-İhracat Potansiyelinizi Değerlendirin

E-ihracatta çok fazla zaman, çaba ve para harcamadan önce, mevcut operasyonlarınızı ve ürün tekliflerinizi yansıtmak için biraz zaman ayırın. Bu değerlendirme aşaması daha sonra baş ağrılarından kaçınmanıza yardımcı olacak ve sizi e-ihracata hazırlanmak için yapmanız gerekenler konusunda eğitecektir.

E-İhracat Potansiyelinizi Değerlendirirken Neler Düşünmelisiniz:

 • İşletmeniz yerel operasyonlarında ne ölçüde başarılı?
 • Ürününüz çok fazla servis veya takip yardımı gerektiriyor mu?
 • Ürününüz birçok pazarda ve kültürde geniş çekiciliğe sahip mi?
 • Ürününüzü daha geniş bir müşteri tabanına hitap edecek şekilde değiştirmek zorunda kalacak mısınız?
 • İşiniz ihracatın finansal zorluğuna dayanabilir mi?
 • Ödeme alınana kadar üretim ve nakliye masraflarını nasıl finanse edeceksiniz?
 • Şirketiniz finansal yardım almaya uygun mu?
 • Ürününüzü satabileceğiniz çeşitli kültürel ortamlarda çalışmaktan haberdar mı ve istekli misiniz?
 • Hem mevcut yerli müşterilerinize hem de yeni yabancı müşterilerinize hizmet verme kapasitesine sahip misiniz?
 • Dış pazarlardaki (örneğin etiketleme, içerik ile ilgili) çeşitli düzenlemelere uyması için ürününüzde değişiklikler yapmanız gerekecek mi?
 • Ürününüzü taşıma maliyeti rekabetçi fiyatlamayı bir sorun haline getirir mi?

Yukarıdaki sorulara verdiğiniz yanıtlar yönetilebilir görünüyorsa, 2. adıma geçin.

 • E-İhracat Planı Geliştirin

Proaktif olmak ve ürünlerinizi dış pazarlarda aktif şekilde pazarlamayı düşünmek durumunda, ihracat planı kesin bir zorunluluktur. Bir ihracat planı size yardımcı olacaktır:

 • İhracatınızı hedefleyecek potansiyel pazarları belirleyin,
 • İhracat çabalarınızı planlamanıza yardımcı olacak giriş ve diğer bilgilerin önündeki olası engelleri belirleyin,
 • Dağıtım kanallarını, ortakları ve pazara giden yolları belirleyin,
 • Gerçekçi bir pazarlama bütçesi oluşturun (örneğin, görevlendirilmiş piyasa araştırması, denizaşırı seyahat, ticari etkinlikler, pazarlama teminatı, çeviri hizmetleri ve ürün özelleştirmesi dahil).
 • Yurtdışındaki potansiyel müşterileri belirlemek, bir e-ihracat planı geliştirmek için önemli bir adımdır. İyi bir başlangıç ​​noktası, çeşitli ülkelere mal ve hizmet ihracatı seviyesinin anlaşılması için sektörünüzdeki uluslararası pazar istatistiklerini araştırmaktır.
 • Ürünlerinizi E-İhracat İçin Değiştirin

Bir dış pazara girmeden önce, ürünlerinizin mevcut formlarına uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Dış pazarlarınızdaki zevkleri ve tercihleri ​​ve ürünleriniz için geçerli olan belirli yabancı yönetmelikleri dikkate almanız gerekir. Bunların ülkeye göre değişeceğini unutmayın, bu nedenle ürünlerinizi sattığınız dış pazarları sınırlandırmanız gerekebilir.

 • E-İhracat ile İlgili Yasal Sorunları Araştırın

Çoğu ticari işlemde olduğu gibi, kendinizi bu işlemleri yöneten yasalar ve düzenlemeler hakkında bilgilendirmek çok önemlidir. Bu nedenle, çeşitli iç ve dış düzenlemelere uygun olduğunuzdan emin olmak için uluslararası hukukta uzmanlaşmış bir avukata danışmalısınız.

            E-İhracatta Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Hukuki ve Düzenleyici Konular

Yetki Bölgeleri – Hangi ülkenin yasalarının uygulanacağı (yani kimin yetkisine sahip) sözleşmenizin nasıl uygulanacağını ve tarafların haklarını etkileyecektir.

Fikri mülkiyet – İş yapmayı planladığınız her ülkede bir ticari marka için başvurmanız gerekir. Aynısı patentler gibi diğer fikri mülkiyet hakları için de geçerlidir.

İhracat kontrolleri – Ürününüz ihracat kontrollerine tabi mi? Bazı ürünler, ihraç edilmeden önce izin, sertifika veya denetim gerektirir. Bazı yazılım ve bilgisayar ürünleri de bu kategoriye girer.

Yurtiçi ihracat gereksinimleri – İhracat gelirlerini Gelir Kurumu’na bildirmek için bir ithalat / ihracat hesap numarasına ihtiyacınız olacak.

İhracatınızı ihracat öncesi, ihracat beyannamesi göndererek ve uygulanabilir olduğunda, kontrol edilen, yasaklanan veya düzenlenmiş mallar için gerekli izinleri, sertifikaları veya lisansları göndererek de bildirmelisiniz.

Sanal Ürünlerin E-İhracatını Gerçekleştirin

Çevrimiçi olarak alınıp satılan birçok ürün, hiçbir zaman fiziksel bir sınırı geçmez (örneğin, ürünün indirilebileceği durumlarda). İnternet üzerinden sağlandığı takdirde bilgiler vergiye tabi değildir. Bu nedenle, dokümantasyon veya raporlama gerektirmez. Ancak, yazılım ürününüzü (örneğin bir CD veya DVD’de) uluslararası müşterilerinize fiziksel olarak gönderirseniz, diğer fiziksel ihracatlarla aynı düzenlemelere tabidir.

 • E-İhracat Yapmak İçin Web Sitenizi Kullanın

İnternet, sınırlı kaynakları olan KOBİ’ler için kritik bir satış aracıdır. E-ihracat aktarmada size yardımcı olabilecek İnternet kullanımı için aşağıdaki ipuçlarını göz önünde bulundurun.

İnternet sitesi:  Yüksek kaliteli bir web sitesi olumlu bir görüntü yansıtır. Kaliteli bir web sitesi, potansiyel müşterileri çekmek ve olan müşterileri elinizde tutmak ve sürekli hale getirmek amacıyla kullanılması gerekir.

Çoklu dil: Tüm hedef pazarlarınızla iletişim kurmak için web sitenizi çok dilli yapmayı düşünebilirsiniz. Çok dilli bir web sitesi, birden fazla dilde içerik sunan bir web sitesidir. Farklı dillerin kullanıldığı birden fazla ülkedeki müşterilere ulaşmak istiyorsanız bu gerekli olacaktır. Web sitenizin birden fazla sürümüne sahip olmak zor olabilir ve müşterilerin web sitenizi tercih ettikleri dilde kolayca bulmalarını veya bu sitelere gitmelerini sağlamak için uygun altyapıya ihtiyaç duyacaklardır.

Ürün Bilgisi: Ürününüz veya hizmetinizle ilgili bilgilerin belirli pazarlarınıza göre ayarlandığından emin olun. Web siteniz ürünleriniz hakkında ideal bir bilgi kaynağıdır. Dışa aktarma için mevcut ürünlerinize adanmış ana sayfaya bağlı ayrı bir web sayfası düşünün.

Araştırma: Müşterileriniz ve tercihleri ​​hakkında bilgi edinin. Potansiyel müşterileriniz ve uluslararası ortaklarınız hakkında çevrimiçi olarak araştırma yaparak çok şey öğrenebilirsiniz. Tercihlerini, rekabetinizi ve potansiyel distribütörlüklerini öğrenebilirsiniz.

İletişim: Müşterilerin size soru sormalarını kolaylaştırın. İnternet’i müşterilerinizle konuşmak ve sorularına cevap vermek için de kullanabilirsiniz. Web sitenize bir e-posta adresi veya “Bize Ulaşın” bağlantısı ekleyerek müşteriler kolayca sizinle iletişim kurabilir.

 • Ürünlerinizi Yurt Dışına Gönderin

Bir satış yaptıktan sonra, ürünlerinizi müşterinize ulaştırmanız gerekir. Uluslararası nakliye süreci bazen karmaşık olabilir. Nakliye süreci aşağıdaki gibi olmalıdı:

Paketleme – Ürünleri doğru paketlemek müşteriye ulaşım sürecinde yaşayacağınız sıkıntıların giderilmesini sağlar. Cam, porselen, ahşap hepsi farklı şekillerde paketlenmelidir böylece müşteriye ulaşana kadar geçen sürede ürünlerinizin zarar görmediğinden emin olabilirsiniz.

Etiketleme – Uygun etiketleme, ürünlerinizin doğru şekilde kullanılmasını ve zamanında gittiği yere gitmesini sağlar.

Belgeler – İhracat işlemi, gönderinizi yabancı bir ülkedeki nihai varış noktasına giderken eşlik etmenizi gerektiren bazı belgeler gerektirir.

Sigorta – Gönderdiğiniz ürünleri sigortalayarak, yatırımınızı hasara, kayba, hırsızlığa ve hatta gecikmeye karşı koruyorsunuz.

 • Ödeme Alın

Ürünlerini yurtdışına ihraç eden birçok işletme, alıcılarına kredi koşulları verir. En yaygın ödeme yöntemi 30 ila 90 günlük kredi süresine sahip açık hesaptır. “Açık hesap”,müşteri ödemeyi yapmadan sizin ürünleri göndereceğiniz ve/ veya hizmeti sunacağınız anlamına gelir. Bu yöntemin temel avantajı basitliği ve minimum evrak. Ancak, alıcı ödemeyi reddederse, ne sebeple olursa olsun paranızı alamayabilirsiniz.

Kayıtları tutmak

Kanada’da, ihracat yaptığınız faaliyetlerin defterlerini ve kayıtlarını, malları ihraç ettiğiniz takvim yılının bitiminden sonra altı yıl boyunca saklamanız gerekir. Bu kayıtları kağıt üzerinde veya elektronik ortamda tutabilirsiniz.

E-ihracatın Riskleri

E-ihracat riskleri olmadan değildir. Aşağıda, bazı riskleri ve bu riskleri azaltmak için atabileceğiniz bazı adımları vurguladık.

Finansal Risk: Ürününüzü dış pazarlarda satmaya hazır hale getirmek için yetersiz finansmana sahipseniz, gelirleri beklerken yeni operasyonel ve idari maliyetleri karşılamak için kısa vadeli borç almayı düşünebilirsiniz. Bankalardan, devletten ve bölgesel ajanslardan bilgi alabilirsiniz.

Ödeme yapmama riski (örneğin, açık hesapla ödeme kabul etme, geri ödemeler, kredi kartı sahtekarlığı): Bir sözleşme imzalamadan önce bir kredi kontrolü yapın.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN