8 Adımda C2C E-Ticaret SEO

C2C e-ticaret seo stratejileri ve çalışmaları standart eticaret sitelerine göre çok daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Baştan doğru bir yol izlenmediği takdirde içinden çıkılmaz hal alabilmektedirler. Her C2C pazaryeri e-ticaret projesinde bir danışman ile çalışılması veya gerekli eğitimlerin firma yetkilisi tarafından alınması çok önemlidir diyebiliriz.

Her C2C e-ticaret sitelerinin SEO sorunu yaşamasından sonra bu rehberi sizler için hazırladık. Tüm adımları takip ederek düzenli bir şekilde uyguladığınızda belirli bir süreç içerisinde değerlerinizde yükselişi görüyor olacaksınız. C2C eticaret SEO çalışması için hazırladığımız yazıda bir çok özel teknikten bahsedilmiştir. Şimdi ilk adıma C2C e-ticaret SEO’suna başlayalım.

C2C KATEGORİ DÜZENİ

Bazı C2C pazaryeri siteleri, müşterilerin kategori eklemesine izin vermektedir. Bu durum çok tehlikelidir. C2C eticaret sitelerinde kategori ağacı ana yönetici yani admin tarafından titizlikle yönetilmelidir.

Bir çok satıcı tarafından ürünler eklenme ve silinme gibi durumlar olduğu için otorite kazandırmamız gereken sayfaların başında kategori sayfaları gelir. O yüzden kategori ağacında dikkat etmemiz gereken ilk kural birbirleri için çakışmayan kategoriler oluşturmamızdır. Oluşturduğunuz kategorileri SEO alanları kriterlere uygun ve anahtar kelimeyi içeriyor olarak düzenlenmelidir.

ÜRÜN SEO AYARLARI

C2C e-ticaret sitelerinde ürünler satıcılar tarafından girildiği için ister istemez meta alanlarında boşluklar oluşuyor veya meta alanları satıcılar tarafından yanlış giriliyor.

Burada uygulamanız gereken yöntem ise otomatik meta başlığı ve meta açıklaması oluşturmanız. Bu alanların otomatik oluşması için gerekli işlemleri yaptıktan sonra sitenizin iç seosunu kontrol eden tool kullanın ve bu metodu uyguladıktan sonra ihlal oluşmuş meta başlığı ve açıklamaları manuel olarak düzeltin. Kontrol için Screaming Frog uygulamasını kullanabilirsiniz.

Structured Data (Yapılandırılmış Veri)

Bir c2c e-ticaret sitesi yönetiyorsanız c2c yazılımının olmazsa olmazlarından yapılandırılmış veri özelliğini kullanıyor olmanız gerekmektedir. Son zamanlarda Google yapılandırılmış veri kullanan siteleri daha fazla öncelik göstermektedir.

Schema yöntemini kullanarak arama motorlarında daha fazla görünebilirlik sağlayabilirsiniz. Kullandığınız e-ticaret altyapısının rich snippets özelliği olup olmadığına mutlaka dikkat ediniz.

Sayfalandırma Yöntemi

Bu yöntem dizine eklenme problemlerinde kullanılan en etkin çözümdür. Fakat bu yöntemi kullanırken alt yapınızda bulunması gereken önemli özellikler vardır.

Sayfalandırma yönteminde kullandığınız eticaret yazılımında bulunması gereken özellik “prev” ve “next” metodudur. Bunu bir örnek ile açıklayalım;

200 tane abiye takımınız var ve doğal olarak sayfalandırma yöntemi kullandınız. Her sayfa için 50 ürün gösterdiğinizde toplamda 4 sayfa oluşmuş olacak. İlk sayfanızda <head> etiketleri arasında sadece;

<link href=”https://www.c2csiteniz.com/abiye-takim/2″ rel=”next” />

Etiketini bulundurmanız gerekiyor. Ara sayfalarda ise ;

<link href=”https://www.c2csiteniz.com./abiye-takim” rel=”prev” />

<link href=”https://www.c2csiteniz.com/abiye-takim/3″ rel=”next” />

Yukarıdaki örnekteki gibi kullanıyor olmanız gerekmektedir. Son sayfada ise sadece “prev” kullanılmalıdır;

<link href=”https://www.c2csiteniz.com/abiye-takim/3″ rel=”prev” />

Yukarıdaki yöntemi kullanarak arama motorlarına uyguna hale getirmiş oluruz. Böylelikle almış olduğunuz backlinklerin değerlerini korumayı başarırsınız.

Site Performansı (Hızı)

C2C yazılımı kullanıyorsanız sitenizin performansı, Google ve kullanıcı deneyimi için oldukça önemlidir.

Google son zamanlar kullanıcı deneyimine oldukça önem vermektedir.

C2C E-ticaret sitenizin hızının yüksek olması daha üst sıralarda yer almanızı sağlayan faktörlerdendir. Yavaş bir c2c e-ticaret sitesi kötü bir kullanıcı deneyimi sunma ihtimali yüksektir. Kötü kullanıcı deneyimi satışlarınızı düşürmekle birlikte Google da sıralama kaybetmenize neden olabilir.

E-Ticaret Sitesi Hızı Nasıl Yükseltilir?

Eğer e-ticaret siteniz yavaş çalışıyorsa bunu tespit edebilmeniz için internet üzerinde bazı araçlar bulunmaktadır. Bunlar arasında Google PageSpeed Insights ve GTMetrix en sağlıklı sonuçları veren araçlardır. Herhangi birini kullandığınızda size sitenize yönelik bir performans notu sunacaktır. Bu raporu inceleyerek yanlışlarınızı düzeltebilirsiniz.

Performans düşüklüğü yaşayan e-ticaret sitesi sahiplerinin yaptığı genel hatalar;

 • Genel olarak yapılan hataların başında gereksiz yönlendirmeler gelir. Birçok c2c eticaret altyapısı site içerisinde www versiyona veya olmayan haline sürekli geçişler gerçekleştirir. Dikkatli bir geliştirmeye bu hatadan kurtulabilirsiniz.
 • Bir diğer genel hataların başında kullanılan büyük görseller gelir. Bir çok e-ticaret editörü boyutlarına dikkat etmeksiniz ürün görsellerini veya banner görsellerini siteye yüklerler. Optimize edilmemiş görseller gereksiz boyut yükselmesine sebebiyet verecek ve sayfanızın geç açılması sonucunu ortaya çıkaracaktır.
 • Ülkemizdeki birçok e-ticaret firması aslında gözüktüğünde çok daha yetersiz altyapılara sahiptir. Tarayıcı önbellekleme yöntemi bile hala ülkemizde çoğu eticaret firması tarafından kullanılmamaktadır. E-Ticaret sitenizde bazı dosyaları siteye giriş yapan müşterinin tarayıcısına kayıt ederek tekrar giriş yaptığında o dosyayı gereksiz yere indirmesini engelleyebilirsiniz. Böylelikle hem tasarruf hem de performans elde edebilirsiniz.
 • E-Ticaret sitelerinde kategori sayfaları normal sayfalardan biraz daha yavaş çalışır. Bunun sebebi kategori sayfalarında çok fazla sorgu kullanılmasından ve çok fazla görsel bulunmasından kaynaklanmaktadır. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında aşağıda doğru indikçe yükleme yapan bir düzen oluşturulduğunda anlık oluşacak yükü dağıtmış olursunuz. Böylelikle performansınıza katkı sağlamış olursunuz.
 • Eticaret sitelerinde zaman zaman ağır scriptler kullanılabiliyor. Bu noktada gereksiz script kullanımından kaçınmalıyız ve sayfa oluşmasını engelleyen JavaScript dosyalarını <footer> bölümünde kullanmalıyız. Buna ek olarak sadece ürün detay sayfasında kullanılan bir JavaScript dosyası varsa eğer bu dosyayı tüm sitede sürekli çağırmak gereksiz yük oluşturur ve sayfa performansınızı etkiler.

Mobil Uyumlu C2C E-Ticaret

C2C E-Ticaret sitenizin tüm cihazlara uyumlu olması kullanıcı deneyimi için ciddi önem arzetmektedir. C2C Yazılımı kullanan kişi/kurumların sitelerine Google üzerinden gelen trafiğin artık %50’den fazlası mobilden gerçekleşmektedir diyebiliriz. Eğer c2c siteniz mobil uyumlu değilse veya mobil tasarımı gerekli kullanıcı dostu seviyesinden düşükse satışlarınızı düşürebilir ve arama motorlarında sıralama kaybettirebilir diyebiliriz.

Günümüzde hala birçok c2c yazılımı firması responsive tasarım gerçekleştirememektedir. Gerçekleştirdiğini söyleyen birçok firmada başarısız sonuçlar ortaya koymaktadır. Bu konuda güncel kodlama yapısını kullanan c2c e-ticaret firmalarını tercih etmeniz size fayda sağlayacaktır.

Güvenlik Sertifikası SSL (HTTPS)

C2C Yazılımının en önemli kurallarında biri güvenilir bir firma olmakla birlikte güvenilir bir e-ticaret sayfasına sahip olmanızdır. Google botları ve müşterilerinize güvenilir olduğunuzu güvenlik sertifikaların kullanarak göstermekle birlikte tüm bağlantılarınızı HTTPS olarak yönlendirin.

HTTPS kullanmak için ne yapmanız gerekiyor?

C2C E-ticaret sitelerinde HTTPS kullanımı oldukça çetrefilli haller alabilmektedir. Doğru bir c2c yazılımı altyapısı tercih ettiğinizde aslında oldukça kolaydır. İlk yapılması gereken güvenilir bir firmadan SSL sertifikası satın alınmasıdır. Devamında sitenizin mutlaka özel IP adresi bulunması gerekmektedir. Özel IP adresi için e-ticaret altyapısı sağlayıcı firmanızla veya sunucu hizmeti aldığınız firma ile iletişime geçebilirsiniz.

HTTPS’ye geçiş sırasında bazı problemlerle karşılaşabilirsiniz;

 • C2C E-ticaret sitenizde kullanılan üçüncü parti yazılımların HTTPS desteklediğini kontrol etmeniz gerekiyor. (CDN, Scripts, API v.b.)
 • C2C E-ticaret sitenizin içinde bulunan dahili bağlantıların hepsininin HTTPS olarak oluşturulduğundan emin olun.

Tarama Bütçesi

Google botları sınırsız kaynağa ve hafızaya sahip değildir. O yüzden kendi kaynağını göre gün içerisinde taradığı belirli bir sayfa sayısı bulunmaktadır. Bu durumun sektörel terimi tarama bütçesidir. Google botları her sitenin otoritesine göre C2C e-ticaret sitelerini belirli sayıda ziyaret eder. Ziyarete gelen Google botlarını incelemesi gereken alanları detaylı bir şekilde belirtirseniz, C2C eticaret sitenizde gereksiz alanlarla zaman kaybetmeyecek ve daha fazla verim alacaktır. Bunun için ilk yapmanız gereken Google botlarının önüne çıkan engelleri ortadan kaldırmaktır.

 • İlk olarak sitenizde bulunan kopya içerikli sayfalardan temizleyebilirsiniz. Kopya kısmından ayrılması için rel=”canonical” etiketini kulanabilirsiniz.
 • E-Ticaret SEO robot taramalarında gereksiz alanları robots.txt ile engelleyebilirsiniz. Mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik politikası, üye girişi v.b. sayfalarını ziyaret etmesinin sizin için herhangi bir önemi yoktur.
 • Bazı C2C e-ticaret sistemlerinde bir sayfa için birden fazla dinamik url oluşturabilmektedir. Bu noktada Google botlarının kafasını karıştırabilirsiniz. Bu durumları Google Search Console panelinizden detaylı bir şekilde hesabınıza tanımlamalısınız.
 • 404 hataları yani kırık link oluşmuş tüm alanlar tespit edilip tamamının temizlenmesi gerekmektedir. Kaldırılan görseller, silinen ürün ve kategoriler buna benzer durumlar bırakabilmektedir arkasında.
 • E-ticaret sitenizin XML sitemap linkini mutlaka Google Search Console panelinden hesabınıza tanıtın. XML sitemap linkinizi mutlaka güncel tutun veya otomatik bir şekilde güncel çalıştığından emin olun.

C2C E-ticaret sitenizin gelişmiş SEO’ya sahip olmasını istiyorsanız bu adımlarını hepsini düzenli olarak uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra performans artışını Google Analytics ve Google Search Console panelinden inceleyebilrisiniz 🙂

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN