C2C E-Ticaret SEO: Tarama Bütçesi Optimizasyonu


C2C E-Ticaret
sitelerinde normal eticaret sitelerine göre çok daha fazla sayfa olduğu için robotların sitenizi taraması kolaylaştırmanız gerekmektedir.

Bu konu hakkında mutlaka bilmeniz gereken maddeleri sizler için hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra c2c eticaret tarama bütçesine dair her şeyi öğrenecek ve bütçenizi optimize ederek SEO uyumluluğunuzun seviyesini yükselteceksiniz.

TARAMA BÜTÇESİ NEDİR?

Tarama bütçesi aslında biraz teknik bir terimdir. O yüzden biraz daha somut bir şekilde anlatacağım. Google botları neredeyse dünya üzerinden her siteye botlarını gönderir ve bu sitelerin bağlantılarını hafızasına alır. Fakat google bunu başarabilmek için belirli kaynaklar kullanmaktadır. O yüzden aslında google her e-ticaret sitesine genel otoritesi ve güncelliği gibi kriterleri baz alarak belirli bir bütçe sunar. Eğer siz bu bütçeyi verimli kullanmazsanız bütçeniz erken biter ve zaman zaman bütçesiz kalabilirsiniz.

Google botları c2c e-ticaret sitenizi bütçeniz dahilinde taradıktan sonra hafızasını atacak ve kendi algoritması ile değerlendirerek google üzerinde belirli sıralarda konumlandıracaktır.

Tarama Bütçesini Düzeltmeye Nasıl Başlanılmalı?

En başta dediğim gibi bu yazıyı tamamını okuduktan sonra tarama bütçenizi en verimli şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmiş olacaksınız. Şimdi ise c2c e-ticaret sitemizin tarama bütçesini optimize etmeye başlayalım.

Tarama Oranı Sınırı

Tarama oranını aslında tarama bütçesinin dışında tutabiliriz. Google botları tahmin ettiğinizden çok daha akıllıdır. C2C e-ticaret sitenizde kaç tane eş zamanlı bağlantı kullanıldığını ve diğer sayfayı taramak için bekleyeceği süreyi belirler ve buna göre hareket eder.

Peki google botları bunu neden yapıyor?

Google işinizi zorlaştıran ve c2c e-ticaret sitesi sahiplerini çile çektirmeyi amaçlayan bir kurum değildir. Google botlarının asıl amacı google üzerinde arama yapan insanları mutlu etmektir. Yani özetle KULLANICI DENEYİMİ’dir. Google botlarının tarama oranı sınırı belirlemesinin sebebi site üzerinden zaman geçiren insanların kullanıcı deneyimine zarar vermemesi içindir.

KULLANICI DENEYİMİ = SEO

PiyerSoft

Bu alanı en verimli şekilde kullanmanın yolu C2C e-ticaret sitenizin performansını en üst seviyeye çıkarmaktır. C2C eticaret sitenizin performansınız yükseltmek için güçlü fiziksel sunucu kullanabilirsiniz. Aynı zamanda optimize çalışan bir C2C yazılımı kullanıyor olmanız gerekmektedir.

Tarama bütçemizi optimize ederken dikkat etmemiz gereken faktörlerle devam edelim;

URL (Link) Parametreleri

Bu maddeyi bir örnekle açıklayalım. Bir giyim C2C e-ticaret sitemizin olduğunu varsayalım. C2C Site adımız www.piyergiyim.com olsun ve sitede giyim kategorisinin içine girdiğimiz varsayalım.Paragraf

Kategoriye girdiğimizde URL https://www.piyergiyim.com/giyim olarak değişecektir. Kategori sayfalarında bir çok link bulunmaktadır. Mesela giyim kategorisinde 38 beden giyim ürünlerinin kalmasını istediğimizde URL https://www.piyergiyim.com/giyim?beden=38 gibi değişecektir.

Aslında ikiside aynı sayfadır sadece birinde filtreleme işlemi kullanılmıştır. Burada robots.txt kullanarak bu sayfaları taramasını engellediğiniz gereksiz yere tarama bütçenizden kayıp yaşamamız olacaksınız.

404 Hata Sayfaları

C2C e-ticaret sitenizde kırık bağlantıların bulunması hem kullanıcı deneyimi açısından hem de tarama bütçesi açısından olumsuz bir etkendir. Bu hataları Screaming Frog gibi toollar kullanarak erişebilirsiniz. Sonrasında ise bu hataları ortadan kaldırmanız yeterli olacaktır.

Tekrarlayan URL

Türkiye de bir çok e-ticaret altyapı sağlayıcısı bu konularda çok yetersizdir. Tekrarlayan linklerin minimuma indirilmesi tarama bütçesi oldukça önemlidir. Örneğin;
https://www.piyergiyim.com/giyim
http://www.piyergiyim.com/giyim
http://piyergiyim.com/giyim
https://piyergiyim.com/giyim
Yukarıdaki linklerin hepsi aslında aynı sayfadır. Fakat farklı alanlarda farklı yönlendirmelerden dolayı aynı sayfayı birden fazla robotun ziyaret etmesine sebebiyet verebilirsiniz. O yüzden bir standartının sistemde bulunuyor olması gerekir. Doğru olması gereken https://www.piyergiyim.com/giyim gibidir.

Kalitesiz İçerikler

Eğer C2C e-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürünler veya yayınladığınız yazılar ilgi görmüyor ve belirli kalite seviyesinin altında ise google botları bunu anlar tarama bütçenize kısıtlandırmalar getirir.

Tarama bütçesinin yönetimine dair öğrendiğimiz bu bilgilerden sonra hızlıca aşağıdaki adımları takip ederek C2C e-ticaret sitenizin tarama bütçesini optimize edelim.

1. Google Serach Console

C2C e-ticaret sitenizi ilk olarak Google Search Console panelinize tanıtın. Google sonrasında size düzenli bir şekilde bilgilendirme sağlayacak ve kullanıcı deneyimi geliştirmeniz yardımcı olacak.

2. Site Haritanızı Düzenleyin

C2C e-ticaret sitenizin site haritasını güncel olduğundan ve linklerinizin indekselenebilir olduğunda emin olun. Sonrasında ise sitemap linkinizi Google Search Console’a tanımlayın.

3. Robots.txt Düzenleyin

Robots.txt dosyası c2c e-ticaret sitelerinde her site ve altyapıya göre farklı şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu konuda yazılımcınızdan destek alabilirsiniz. Doğru yapılandırıldığında tarama bütçesine oldukça fayda sağlayacaktır.

4. 404 Hatalarını Düzeltin

Google Search Console kullanarak sitenizde bulunanan 404 hatalarını tespit edebilirsiniz. Alternatif olarakta Screaming Frog gibi toolları tercih edebilirsiniz.Paragraf

5. Tekrarlayan URL’leri Kaldırın

Burada aslında kullandığınız altyapı bunu otomatik bir şekilde gerçekleştiriyor olması gerekiyor. Fakat ülkemizdeki yazılım firmalarının yetersizliği tarama bütçenize ciddi zararlar verebilmektedir. Bu konuda hakkında yazılımcınızı bilgilendirin ve düzeltilmesi talebinde bulunun.

6. Sunucunu (Server) Güçlendirin

Sunucularınızı güçlendirin ve mutlaka SSD diskleri tercih edin. Sunucunuzda RAID 10 yapılanmasını mutlaka kullanıyor olun. İsteklere çok hızlı cevap verebiliyor olması google botlarının hoşuna gidecektir.

7. Sitemap (Site Haritası) Oluşturun ve Güncel Tutun

C2C e-ticaret sitelerinde sürekli yeni ürünlerin gelmesi ve bazı ürünlerin devre dışı kalması gibi durumlarda google tarafında bazı tutarsızlıklar oluşturabilirsiniz. O yüzden sürekli güncel olan bir site haritası linki oluşturun ve bunu Google Search Console panelinizde tanımlayın.

Özetlemek gerekirse C2C e-ticaret sitelerinin tarama bütçesi optimizasyonu belirli seviyede teknik bilgi gerektirmektedir. Yazımızda geçen konuları kendiniz veya bir teknik bilir kişi ile gerçekleştirdiğinizde sizde tarama bütçenizi optimize etmiş olacaksınız.


Yorum Yap

HEMEN ARAYIN