C2C E-Ticaret Rehberi

Birçok girişimci artık B2C alanında pastanın daraldığının farkında olması ve dünya ticaretinin C2C (pazaryeri) e-ticaret yazılımına yönelmesiyle birlikte daha çok talep edilen bir yazılım haline gelmiştir. Sektörün bu yana kaymasıyla birlikte birçok girişimci C2C e-ticaret paketlerini araştırmaya başlamıştır. Biz (PiyerSoft), C2C pazaryeri yazılımında sektörün lideri olmaktan, öncülüğünü yapmaktan ve müşterilerine yol göstererek gelir düzeylerini yükseltmekten gurur duyuyoruz. C2C sektörüne dair oluşan kafa karışıklıklarını gidermek adına sizler için bir c2c e-ticaret rehberi hazırladık.

C2C E-Ticaret (Yazılımı) Nedir?

C2C’nin açılımı İngilizce de Customer to Customer (Tüketiciden Tüketiciye) anlamına gelmektedir. Aslında bu sistemi bir online AVM olarak düşünebilirsiniz. Birçok kişi veya kurum buraya gelerek mağazalarını oluşturur. Mağazalar (Satıcılar) aylık bedel ödeyerek veya komisyon ödeyerek online AVM olarak adlandırdığım e-pazaryerinde satış yapma imkanına erişir. Bunu fiziksek ortamlarda AVM’de kiralanan bir dükkan olarak görebilirsiniz. Böylelikle kişi/kurumlara para kazandırarak gelir düzeni oluşturulmaktadır.

C2C (Pazaryeri) E-Ticaret ile Fiziki AVM Arasındaki Farklar Nelerdir?

            Aralarında en büyük fark birinin sanal diğerinin ise fiziki olmasıdır. Fiziki bir AVM de kiralayabileceğiniz dükkan sayısı sınırlı olmasına karşın online bir e-pazaryeri kurduğunuzda satıcılara istediğiniz kadar dükkan sağlayabilirsiniz. Fiziki şartlarda bir dükkana veya AVM’ye maksimum girebilecek insan sayısı bellidir. Online ortamda ise bu rakamlar fiziki mağazalara göre çok daha yüksek olabilmektedir. AVM’den bir alışveriş yapabilmek için bir kişinin birçok aksiyona girmesi gerekir. Sanal ortamda ise bir tık kadar uzağındadır.

C2C ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

            C2C -> Customer to Customer, B2C -> Business to Customer. B2C iş modelinde bir firmanın kendi ürünlerini satışa sunabildiği bir platformdur. Firma kendi ürünlerini yükler ve müşteriler satın alır. C2C iş modelinde ise birçok satıcı ürünlerini yükler ve alıcılar satın alır. Site sahibi ise yapılan işlemlerden komisyon alır veya satıcılara aylık bir bedel yansıtır. Artık birçok firma kendi ürünlerini kullanarak ve başka satıcıları sisteme ekleyerek bir e-pazaryeri kurmaktadır. Bu konuya hepsiburada’yı örnek gösterebiliriz. Kendi ürünlerini satmakla birlikte başka kişi/kurumlarında sistemde satış yapmasına imkan sağlamaktadır.

            C2C e-ticaret sitesi sahipleri, birçok insanın farkına varamadığı çok ciddi bir avantaja sahiptir. Mağazaların yıl içerisinde hangi ürünleri daha çok satabildikleri ve hangi ürünlerde yüksek miktarlarda stok tuttukları bilgisine erişir. Bu bilgiler eşliğinde birçok ticaret kurgusu ve stratejisi gerçekleştirilebilir. Tüm dünyada ve hayatta da olduğu gibi bilgiye sahip olan her zaman üstündür.

C2C E-Ticaret İş Modelleri Nelerdir?

C2C E-Ticaret sistemleri birçok iş modeline uygun bir şekilde kullanabilmektedir. Bu iş modelleri arasında en kullanılabilir ve kar getiren modelleri derledik.

            C2C E-Ticaret (Pazaryeri) İş Modelleri

                        C2C E-Ticaret (Pazaryeri) iş modellerini 4’e ayırdık. Bunların başında birçok müşterinin talep ettiği N11 olmak var. 🙂

                        N11 Gibi Site Kurmak

Talepte bulunan müşterileri tanımak için PiyerSoft satış temsilcileriyle detaylı görüşme gerçekleştirdik. Birçok müşterinin N11 gibi olmak için C2C e-ticaret paketi satın almaya çalıştığını, ortalama %10’luk bir dilimin ise yeni fikirlerle özel bir proje tercih ettiğini dile getirdiler. Başarıya sahip olan C2C referanslarını incelediğimizde ise %10’luk dilime giren müşterilerden oluştuğunu görmekteyiz.

                        Adım Adım Tüm Sektörlerde Bir e-Pazaryeri

Aslında bu iş modeli N11 gibi site kurmanın küçük parçalara ayrılarak uzun bir zamana yayılmış halidir. Bu iş modelinin anahtarı “AMİRAL” diyebiliriz. Peki amiral derken ne demek istedik. Bu iş modelinde amiral konumuna koyabileceğiniz bir yüksek kar marjlı ürün tedariği sağlamanız veya size yüksek komisyon ödeyebilecek bir güvenilir tedarikçi bulmanız gerekmektedir.

                        Niş Sektörler Üzerinde İlerlemek

Bu c2c iş modeline yemeksepeti’ni örnek gösterebiliriz. Hazır yemek sektörüne dair kurmuş olduğu bir e-pazaryeri sayesinde çok ciddi gelir elde etmektedir. Niş sektörlerin avantajı rakibin az olması sebebiyle dijital pazarlama maliyetlerinin düşük olmasını sağlamaktadır. Fakat yanlış tercih edilen bir niş sektör hacimsizlikten dolayı da gelir sağlamayabilir. İnsanların fiziki olarak talep ettiği bir niş sektörü online bir e-pazaryerine çevirebilirsiniz.

                        Toptan İçin Bir Pazaryeri Kurmak

Toptan (b2b) c2c pazaryerindeki açığı fark eden n11, n11pro olarak toptancılar için bir adım atmıştır. Bu alanda henüz dijital ortama taşınmamış her sektörü bir fırsat olarak görebilir ve yatırım yapabilirsiniz.

            C2C İlan Yazılımı İş Modeli

İlan yazılımına birçok insanın hayal ettiği “Sahibinden” sistemi diyebiliriz. Birçok insan “Adamlar bir siteden ne para kazanıyor ya” diyerek cesurca stratejisiz bir şekilde daldığı projelere de diyebiliriz. Aslında “Gibi olmak” diyerek zaten başta kaybediyor birçok girişimci. Bu noktada ilan bazında bir niş alana yönelmek veya müşteriler için farklı avantajlar sağlayan bir proje geliştirmeniz çok daha faydalı olacaktır. “Gibi olmak” yerine “Özgün olmak” dediğinizde kazandığınızı farkediyor olacaksınız. 

Takdir ediliyorsan değil, taklit ediliyorsan başarmışsın demektir. 

Albert Einstein

C2C E-Ticaretin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

            Artık e-ticaret sitelerinde gezinen müşterilerin çoğunun yeterli ürüne sahip olmayan siteleri daha erken terkettiğini söyleyebiliriz. Müşterilerinin sitenizi erken terk ediyor olması e-ticaret sitenizin Google Analytics tarafından ortalama geçirilen süre değerlerini düşürecek ve rakiplerinizin sitelerinin ortalamalarının gerisinde kalmanız sitenize otorite kaybı yaşatacaktır.

            C2C e-ticaret SEO’su, B2C e-ticaret SEO’sundan daha iyidir diyebilir miyiz? Tabi ki diyemeyiz eğer dersek SEO’yu çok basite indirgemiş ve “Benim babam senin babanı döver” diyen çocuk olmuş oluruz. C2C e-ticaret siteleri rakiplerine göre daha fazla içeriğe sahip olacağı için müşterilerin site içerisinde daha fazla vakit geçirme ihtimali daha yüksektir. Bu durum olumlu bir kullanıcı deneyimi oluşturur ve başarılı bir kullanıcı deneyimi Google’nin dikkatini çekmek için oldukça ciddi bir yöntemdir.

C2C E-Ticaret Yapmak Karlı Mı?

            Bu makaledeki başlıkları oluştururken, satış personellerine en çok sorulan soruları barındırıyor olmasına dikkat ederek oluşturduk. Fakat bu başlık hiç kullanmak istemediğimiz bir başlıktı diyebiliriz. C2C, B2C, B2B veya fiziki bir ticaret farketmeksizin her kurulan işte gerekli yol haritası doğru bir şekilde belirlenir ve gerekli adımlar zamanında atılırsa başarının gelmesi muhtemel, başarıyla birlikte kazanç elde edilmesi de muhtemeldir.

            Burada asıl sorulması gereken “C2C e-ticaret, fiziki ticarete veya B2B, B2C e-ticarete göre daha fazla kazanç elde edilebilme ihtimali olan bir sistem midir?” sorusudur. Bu soruya cevap vermek yerine bazı firmalar hakkında bilgi vermek istiyorum. Bilgiler sonrasında sorunun cevabını kendiniz veriyor olacaksınız.

            Türkiye’de B2C olarak e-ticaret hayatına girmiş olan hepsiburada, trendyol, eperde, ciceksepeti ve dugun gibi e-ticaret siteleri neden sistemlerini C2C pazaryeri yazılımına taşıdılar? N11 sektöre girişini neden direk C2C yazılımı ile gerçekleştirdi?

            Dünya da en çok adı duyulan amazon, eBay, alibaba, aliexpress ve etsy gibi e-ticaret sitelerinin hepsinin C2C iş modelini tercih ediyor olması bir tesadüf mü? Hiçbir başarının tesadüf olmadığını inanmakla birlikte başarıya ulaşmış firmaların ortak noktalarının olmasını da tesadüf olarak nitelendirmemiz gerekir.       

C2C E-Ticarete Nasıl Başlanır?

            Birçok yazılım firması size C2C e-ticarete başlamak için önce paket satın almanız gerektiğini söyleyecektir. Maalesef Türkiye’de bulunan çoğu yazılım firması “hizmet ver ve para kazan” mantığını benimsemek yerine “Hemen e-ticaret paketi sat ve sattıktan sonra muhataba alma” stratejisini benimsemektedir. Aslında C2C (Pazaryeri) eticaret paketi satın almadan önce yol haritanızı belirlemeniz gerekmektedir. Bu noktada destek almak için PiyerSoft’un C2C e-ticaret danışmanlarını telefonla arayarak, yazının altında bulunan alanda yorum yaparak veya web sitemiz içerisinde bulunan iletişim formları kullanarak iletişime geçebilir ve tavsiye alabilirsiniz. (C2C e-ticaret sitesi sahibi iseniz ve bizimle çalışmıyor olsanız bile iletişime geçebilirsiniz. Bilgi aktarımımız ile Türkiye’de yapılan ticarete fayda sağlayabiliyor olmak bizi fazlasıyla mutlu edecektir.)

Öncelikle ciddi bir bütçe ayırma niyetinde değilseniz hemen N11, hepsiburada ve gittigidiyor olacağım kaprislerine bürünmemenizi ve buna dair hayaller kurmamanızı üzülerek tavsiye etmek zorundayız. Birçok yazılım firması N11 olabileceğinize dair sizi motive etmeye çalışacaktır. Satış personelinin söylemleri satış stratejisinden başka bir şey değildir. Bu tarz yaklaşımlara sahip e-ticaret firmalarında da uzak durmanızı tavsiye ederiz. Konuyla ilgili izlemeniz gereken yol haritası için “C2C İş Modelleri Nelerdir?” başlığını detaylı bir şekilde tekrar okuyarak çıkarımlar yapmanız gerekmektedir. Çünkü çizilmesi gereken yol haritası seçilecek olan sektöre göre farklılık gösterebilmektedir.

C2C E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Şirket Kurmak Zorunlu Mu?

            E-Ticaretin, fiziksel ortamda yaptığınız ticaretten pek bir farkı yoktur. Sadece yapılan işlemler sanal ortamlarda gerçekleşmektedir. Bu yüzdendir ki Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemi ve uygulamalarına uygun hareket etmeniz gerekmektedir. Özetle en azından bir şahıs firmasına sahip olmanız veya kurmanız gerekmektedir.

            C2C (Pazaryeri) E-Ticaret Yapmak İçin Hangi Belgeler Gerekli?

                        C2C e-ticaret sitenizde sanal poslar ile ödeme almak istediğinizde;

 • İmza Sirküleri,
 • Vergi Levhası,
 • Şirket Yetkilisinin ve Varsa Ortaklarının Kimlik Fotokopileri,
 • Adınıza/Firmanıza ait Bir Banka Hesap Dekontu Örneği.

yukarıdaki evraklara sahip olmanız gerekmektedir.

            ETBİS Kaydı Nedir? Yapmak Zorunlu Mu?

            ETBİS, Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’nin kısaltmasında oluşmaktadır. 1 Aralık 2017 tarihinde çıkan Tebliğ üzerine her e-ticaret sitesi kuran kişi veya kurumlar ETBİS kaydını yapmak zorundadır. ETBİS, Türkiye’deki e-ticaretin gelişmesiyle birlikte oluşabilecek mağduriyetlerin önüne geçmek adına verileri kayıt altında tutarak tüketicilerin daha güvenli bir ortamda alışveriş yapmasını sağlamaktadır.

C2C E-Ticaret Nasıl Yapılır?

            Bu başlığa kadar yazdığım yazıları bazılarını bu başlıkta toplayacağım diyebilirim. Sektöre tedirgin bir giriş yaptığınızda “C2C e-ticaret nasıl yapılır? C2C e-ticarette nasıl başarılı olabilirim?” gibi soruları mutlaka kendinize sormuşsunuzdur. C2C e-ticarette başarının anahtarlarını 15 madde ile özetleyeceğim;

 1. C2C iş modelinizi belirleyin.
 2. C2C e-ticaret sitenizde hitap edeceğiniz sektörleri belirleyin.
 3. Belirlediğiniz sektörün hedef kitlesini analiz edin ve belirlediğiniz hedef kitlenin içerisinde olduğunu düşündüğünüz arkadaşlarınızdan rakiplerinizin sitesini kullandığında memnun olmadığı konularda bilgi edinin.
 4. Belirlediğiniz sektörler için tedarikçileri araştırın ve gerekli analizleri gerçekleştirin.
 5. Belirlediğiniz sektörlerin Google üzerinden rekabet durumlarını inceleyin. (İlk 4 sırada reklam ve alt 3 sırada reklam bulunuyorsa rekabet olduğunun göstergelerinden biridir.)
 6. Potansiyel rakiplerinizin sosyal medya hesaplarını inceleyerek eksiklerini tespit edin.
 7. Çalışmak istediğiniz yazılım firmasına karar verin. Taleplerinize uygun bir paket tercih edin.
 8. C2C siteniz için özel tasarım yaptırın. Sitenizin bir kimliği olsun ve sizi diğerlerinden ayıran farklılıklar barındırın.
 9. Tasarım çalışmalarında her zaman önce kullanıcı deneyime önem gösterin. Sizin nasıl beğendiğiniz değil, müşterilerin nasıl daha fazla vakit geçirebileceği bir düzen kurmaya çalışın.
 10. Dijital pazarlama için güvenilir bir kişi/kurum ile çalışın ve düzenli raporlama talep edileceğine yönelik bir anlaşma gerçekleştirin.
 11. Google Analytics ve Google Search Console araçlarını araştırma yaparak öğrenmeye çalışın. E-ticaret hayatında bu Google araçları sağ ve sol kolunuz olacaktır. Bu konularda uzman bir kişiyi de görevlendirebilirsiniz.
 12. Tedarikçilerinizi veya satıcılarınızı C2C e-ticaret sitenize aktarın ve ürünlerini yüklemeleri için destek verin.
 13. Site içerisinde belirli bir ürün doluluğu oluştuktan sonra ufak çapta reklamlarınızı başlatın ve düzenli olarak takip edin.
 14. Dijital pazarlama uzmanıyla birlikte reklam performansını analiz edin. Elde edilen dönüşüm oranına göre geleceğe yönelik iyi ve kötü ihtimalleri barındıran iki yol haritası oluşturun.
 15. Doğru adımlar atarak, çok çalışın ve sabredin!

Örnek C2C Siteleri

            Örnek C2C (pazaryeri) e-ticaret yazılımına dünyadan ve Türkiye’den birçok örnek gösterebiliriz. Başlıca örneklendirmek gerekirse;

 • eBay (Yurt Dışı)
 • Amazon (Yurt Dışı)
 • Alibaba (Yurt Dışı)
 • Aliexpress (Yurt Dışı)
 • Etsy (Yurt Dışı)
 • Hepsiburada (Türkiye)
 • Gittigidiyor (Türkiye)
 • N11 (Türkiye)
 • Trendyol (Türkiye)
 • Çiçeksepeti (Türkiye)
 • Evidea (Türkiye)
 • Farmazon (Türkiye)
 • Gootrend (Türkiye)
 • Yemeksepeti (Türkiye)

Ücretsiz Pazaryeri Yazılımı

            Ücretsiz bir pazaryeri yazılımı olduğunu varsayarak başlamak istiyorum. Böyle bir şey elde edilebildiğinde istemsiz bazı soruları sorarken buluyor insan kendini.

 • Ücretsiz elde edinilen bir yazılımın kurulumu nerede gerçekleştirilecek?
 • Yapılan e-ticaret siteleri uzayda bir sonsuzlukta mı barındırılıyor?
 • Üye olan insanlar kanun gereği kişisel verileri koruma adına taahhüt verirken, verilerin kesin güvende olduğundan nasıl emin olunabiliyor?
 • Yıllık 100 TL değerinde bir hosting paketinde büyük bir sistem barındırılabilir mi? Barındırılabilirse neden herkes sınırsız hosting almak yerine sunucularına (server) ciddi yatırımlar yapıyor?
 • Alınması gereken güvenlik önlemlerini noel baba mı hediye ediyor?
 • Yazılım yapıldıktan sonra her şey çözülüyorsa, belirli seviyeye ulaşmış e-ticaret firmalar neden yüksek sayıda yazılım ekipleri kuruyor?  
 • Teknik bir sorunla karşılaşıldığında nasıl bir çözüm yolu üretilecek?
 • ….

Bu başlığa dair yüzlerce soru işareti sıralayabiliriz. Kapitalizmin ulaştığı seviyeyi baz aldığınızda böyle bir düzene ücretsiz sahip olma düşüncesiyle hareket etmek biraz hayalcilik olur maalesef.

C2C E-Ticaret Sitelerinde Hangi Ödeme Sistemi Kullanılmalı?

            C2C (pazaryeri) e-ticaret sistemleri, ülkemizde yeni yaygınlaşması sebebiyle birçok ödeme kuruluşu da bu konuda yazılımlarını geliştirmeye başladı. Fakat birçoğunda yeni gelişmesinden kaynaklı belirli sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu konuda en stabil çalışan pazaryeri ödeme sistemi Iyzico diyebiliriz.

            Herhangi bir ödeme kuruluşu ile çalışmak yerine direk bankalar ile çalışmak istediğinizde ise BDDK tarafından bazı lisanslara sahip olmanız gerekiyor. Bu lisanslara sahip olunabildiği takdirde bankalar ile de direk olarak çalışabilirsiniz.          

Güvenlik Sertifikası SSL Zorunlu Mudur?

            C2C E-Ticaret yapıyorsanız kredi kartı ile ödeme almanız gerekmektedir. Kredi kartı ile ödeme almak için güvenlik açıklarınızın giderilmesi gerekmektedir. Hiçbir banka veya ödeme kuruluşu SSL sertifikası olmayan bir e-ticaret sitesine kredi kartıyla ödeme alması için imkan sağamaz. Güvenlik sertifikası kullanımı SEO kriterleri açısından da oldukça ciddi bir öneme sahiptir.

C2C E-Ticaret Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

            C2C (pazaryeri) e-ticaret sitelerinde standartların üzerinde bir ürün sayısı barındırıyor olması belirli karmaşalara yol açabilmektedir. O yüzden kullanıcı deneyimini dikkate alarak, olabildiğince sade ve kaliteli bir imaj oluşturmanız iyi olacaktır. Tabi sektöre göre bazı farklılıklar gösterebilmektedir bu durumlar.

            E-Ticaretin özüne indiğinizde ürün satışı gerçekleştirilmesi gerekmektedir. O yüzden tasarımla müşteriyi boğmak yerine ürünlerinizin daha göze gelir, slogan kullanabildiğiniz veya kampanyalarınızı tanıttığınız banner alanlarının ön planda oluyor olması müşteriyi harekete geçirme ihtimalini yükseltecek ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunmanızı sağlayacaktır.

            C2C Template (Hazır Tasarım)

PiyerSoft, müşterilerin daha hızlı bir şekilde satışa başlayabilmeleri için belli tasarımlar oluşturmuştur. Hazır tasarım kütüphanesinde bulunan tasarımların hepsi responsive olarak kodlanmıştır.

            C2C E-Ticaret Özel Tasarım

Birçok C2C (Pazaryeri) girişimcileri sitelerinde özel tasarım tercih etmektedir. (PiyerSoft, müşterileri için bazı paketlerinde özel tasarım hediye etmektedir). Bir kimlik oluşturmak müşterileriniz için oldukça önemlidir. Farklı bir çizginizin olması fazlasıyla dikkat çekecektir. Kullanıcıların bir kimliğe sahip e-ticaret sitelerinden ortalama %30 oranında daha fazla alışveriş yapığı gözlemlenmiştir.

C2C E-Ticaret Projelerinde Kargo Yönetimi Nasıl Olmalıdır?

Pazaryeri sitenizi kurduğunuzda birçok satıcının site içerisinde kayıtlı bulunması gerekiyor demektir. Doğal olarak her satıcınızın kendi kargo anlaşması bulunmaktadır. Bu noktada isterseniz direk olarak satıcıların kendi kargo anlaşmalarını sisteme tanımlamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle kargo sürüncemesinden kendinizi kurtarabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise yapmış olduğunuz kargo anlaşmasını tüm satıcılarınıza kullandırmanızdır.

C2C E-Ticaret Sitelerinde Stok Kontrolü Nasıl Yapılır?

            Stok kontrolü C2C e-ticaret sitelerinde çok önemlidir. Çünkü satıcılarınız diğer sanal pazarlarda ürünlerini sergiliyor ve fiziki ortamlarda da satıyor olma ihtimali yüksektir. Satıcılarınıza bu konuda sık sık hatırlatma maili atabilirsiniz. Sistemde düşük stok miktarını otomatik bilgilendiren bir yapının bulunuyor olması size avantaj sağlayacaktır.

            Excel ile Stok Kontrolü

Satıcılarınız excel ile ürünleri dışarıya aktarıp stoklarını güncelledikten sonra aynı excel’i sisteme geri yükleyerek stoklarını kontrol altında tutabilir.

            Manuel Olarak Kontröl Etmek

Satıcılarınız kendilerine verilmiş olan panelden ürünlerinin bilgisine erişebildiği ekrana giderek kontrollerini ve müdahalelerini gerçekleştirebilir.

            API ile Bir Yere Bağlamak

Gelişmiş bir API sistemi ile satıcılarınızın muhasebe programına veya kullandıkları e-ticaret sitelerinden güncel verileri çekmek için bir API entegrasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle tüm stok ve fiyat kontrolü otomatik gerçekleşiyor olacaktır.

C2C Full Site (E-Ticaret) Fiyatları

C2C (Pazaryeri) hakkında bu kadar bilgi edindikten sonra akla ilk gelen düşünce maliyetleri oluyor. C2C e-ticaret sistemleri standart B2C e-ticaret sistemlerine göre bir tık daha maliyetlidir. Standart e-ticaretin gelişmiş hali olarak da adlandırabiliriz pazaryeri sistemini. Full site fiyatı diye incelemeye başladığınızda aklınıza gelmesi muhtemel birkaç sorunun cevabını hazırladık.

            Bir Ajans veya Freelance ile C2C Yapabilir Miyim?

Birçok ajans hali hazırda genelde yazılım ekibi barındırmamaktadır. Freelancerlar ile iş birliği yapmakta veya yazılım firmaları ile iş ortaklığı gerçekleştirmektedir. O yüzden bu tarz projelerde ajans kısmını direk pas geçebilirsiniz.

Freelancer ile böyle bir çalışmayı gerçekleştirebilir misiniz? Tabi ki gerçekleştirebilirsiniz. Fakat bir freelancer ile böyle bir sistem geliştirebilmeniz mümkün değildir. Standart bir e-ticarete göre birçok alanda karmaşık yapılar barındırmaktadır pazaryeri sistemleri. Böyle bir iş için minimum üç kişiye ihtiyacınız olacaktır. Bir freelancer size “Ben full stack çalışıyorum tek başıma yaparım. Ben şöyle yazılımcıyım böyle yazılımcıyım, Nasa’nın teklifini reddettim ben.” gibi ifadelerde bulunursa henüz yapılmak istenen sistem ne olduğundan haberi yoktur. Emin böyle bir sistemi tek başına yapabilen bir kişi freelancer olarak çalışmaz. Tüm çok hataların tespit edilip giderildiği hazır sistemler yerine freelancer ile çalışarak daha uyguna çözmeye çalışmanın en büyük çözümsüzlük olduğunu farkediyor olacaksınız.

            Hangi C2C E-Ticaret Paketini Seçmeliyim?

C2C e-ticaret projeleri için seçilmesi gereken paket projeye göre değişiklik göstermektedir. Burada öncelikle ihtiyaçlarınızı çok iyi belirlemeniz gerekiyor. İhtiyaçlarınız belirledikten sonra ihtiyaçlarını karşılayan bir paketi tercih ederek yola başlayabilirsiniz.

            PiyerSoft C2C E-Ticaret Fiyatları Ne Kadar?

PiyerSoft, C2C e-ticaret paketlerinde dönemsel olarak indirimler uygulamaktadır. PiyerSoft, oluşturduğu farklı çizgisiyle ve belirlediği hizmet çıtası dahilinde belirli bir kar marjıyla paketlerini fiyatlandırmıştır. Fiyat/Performans kıyaslamasıyla birlikte sektörde en önde gelmektedir.  

C2C E-Ticaret Dijital Pazarlaması Nasıl Yapılmalıdır?

            Günümüzde insanların teknolojisiz yaşayamaz hale gelmesiyle birlikte dijital pazarlama bir o kadar önem kazandı. C2C e-ticaret projeleri, standart e-ticaret projelerine göre daha fazla potansiyeli olan bir sistemdir. Fakat bu noktada uygulanacak olan dijital pazarlama ciddi oranda önem taşımaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir?

Google’da, sosyal medyada, farklı internet sitelerinde ve aklınızı gelebilecek her türlü dijital platformlarda yapılan tanıtıma dijital pazarlama denir. Geleneksel yöntemlere kıyasla artık dijital platformlar daha fazla getiri sağlamakta ve firmaların markalaşma sürecini kısaltmaktadır.

C2C Hedef Kitle Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?

Satışa sunulan ürünlerinize/hizmetlerinize talep gösterme ihtimali en yüksek olan insanlara hedef kitleniz diyebiliriz. Tabi öncelikle hedef kitle analizi yapabilmek için sektörünüz ve ürünlerinizin belli olması gerekmektedir.

Hedef kitlenizi analiz etmek için öncelikle Google Analytics aracını kullanabilirsiniz. Kendini her geçen gün geliştiren Google, sunduğu bu araç sayesinde birçok bilgiyi elde edebilirsiniz. Elde ettiğiniz bilgiler dahilinde sosyal medyada direk hedef kitlenize reklam verebilirsiniz. Böylelikle dönüşüm oranlarınız yükselmesiyle birlikte satış maliyetlerinizde düşecektir.

İlk olarak edinilmiş müşterileriniz üzerinden yaş ve cinsiyet olarak analiz gerçekleştirebilirsiniz. Birçok mecra da 18-24, 25-34, 35-44, 45-54, 55-64, 65+ olarak sınıflandırılır. Devamında ise cinsiyet olarak gruplandırabilirsiniz. En çok dönüşüm sağlamış müşterilerinizin ilgi alanlarını ve coğrafi konumlarını da analiz ettiketn sonra sosyal medyada bu bilgiler eşliğinde bir kitleye reklam verebilirsiniz.

            C2C E-Ticaret Sitelerinde Hangi Dijital Pazarlamalar Yapılabilir?

C2C (pazaryeri) e-ticaret sitelerinde kullanılan dijital pazarlama kanallarının normal e-ticaret sitelerinden farklı yoktur. Sadece uygulanacak olan strateji çok önemlidir.

                        C2C E-Ticaret SEO

C2C e-ticaret sitenizin SEO çalışmasına başlamak için öncelikle kaliteli ve SEO uyumlu bir altyapıya sahip olmanız gerekmektedir. Çünkü ilk adım iç optimizasyondan başlar ve iç optmizasyonun belli bir alanı kullanılan yazılım ile ilgilidir.

İç SEO çalışmalarınız tamamladıktan sonra artık dış SEO ile ilgili çalışmalarınıza başlayarak organik ziyaretçilerinizi arttırabilirsiniz. Her gelen yeni bir ziyaretçi yeni bir satış ihtimali demektir.

                        Google Ads Search Reklamları

E-Ticaret sektöründe bulunuyorsanız mutlaka kullanmak zorunda olduğunuz bir pazarlama kanadıdır diyebiliriz. Google Ads kanadını kullanmanız SEO çalışmalarınız açısından da avantaj sağlamasıyla birlikte sürüm sağlayabileceğiniz satış kanalıdır. Doğru kurgular gerçekleştirildiğinde satış başı maliyetlerinizi minimuma indirebilirsiniz.

                        Google Ads GDN Reklamları

GDN (Google Display Network), görselleriniz ile yapılan gösterim reklamlarını ifade eder. E-Ticaret pazarlamalarında GDN oldukça yüksek öneme sahiptir. Fakat standart bir gösterim reklamı satış getirmek yerine bütçenizin gereksiz harcanmasına sebebiyet verecektir. GDN kanalında agresif bir şekilde remarketing(sitenizi ziyaret eden kişileri takip eden reklamlar) çalışması yapmanız en sağlıklı yöntemdir. Geri dönen ziyaretçi oranınızı yükselterek SEO çalışmanıza da katkı sağlayacaktır.

                        Sosyal Medya Reklamları

Sosyal medyada izlemeniz gereken ilk yöntem Google Ads GDN pazarlamasında bahsettiğimiz gibi müşterilerinizi takip eden reklamlar oluşturmanız etkili sonuç sağlayacaktır. Google Analytics tarafında hedef kitleleriniz ile incelemeleri gerçekleştirerek tespit edilen hedef kitlelere de reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Bu yöntemler haricinde tabiri caizse “paldır küldür” bir reklam stratejisi satış başı maliyetlerinizi yükseltecek ve sizi zarar sokacaktır.

Sosyal medyada kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise takipçi sayısı fazla olan insanlara hediyeler vererek paylaşımlarınızı yapmasını talep etmenizdir.

                        E-Posta Pazarlama

E-Ticaret pazarlamalarında en çok kullanılan yöntemlerden biri de e-posta pazarlama yöntemidir. Sitenizden önceden alışveriş yapmış, sitenizi ziyaret edip sepete ürün eklemiş fakat satın almamış veya kampanyalardan haberdar olmak isteyen insanlara e-posta yöntemiyle kendinizi hatırlatabilirsiniz.

Neden PiyerSoft’u Tercih Etmeliyim?

            Gerekli araştırmaları yaptığınızda, PiyerSoft’un C2C (Pazaryeri) e-ticaret sektörünün lideri ve öncüsü olduğuna kanaat getiriyor olacaksınız. Türkiye’nin ilk pazaryeri sistemini geliştiren PiyerSoft, sistemini her geçen gün geliştirmeye devam etmekle birlikte belirlediği hizmet politikası ile müşterilerine sektörün en iyi hizmetini vermek için çaba göstermektedir.

PiyerSoft müşterileri ile iletişime geçmeyi unutmayın 🙂

Yazımızda eksik olduğunu düşündüğünüz bir konu varsa aşağıdaki alandan yorum yaparak bizi bilgilendirebilirsiniz. Soru işaretlerinizi giderebiliyor olmak bizi çok mutlu edecektir.

Yorum Yap

HEMEN ARAYIN